Trwa ładowanie...
d30kkje

Donald Trump przegrał ze swoim byłym doradcą. Sąd zezwala na publikację książki Boltona

Sąd federalny w Waszyngtonie zezwolił na publikację książki byłego doradcy prezydenckiego Johna Boltona. Administracja Donalda Trumpa złożyła pozew o tymczasowe zablokowanie jej wydawania. Pamiętnik stawia prezydenta w niekorzystnym świetle.
Share
Donald Trump przegrał ze swoim byłym doradcą. Sąd zezwala na publikację książki Boltona
Donald Trump przegrał ze swoim byłym doradcą. Sąd zezwala na publikację książki Boltona Źródło: PAP
d30kkje

Sędzia okręgowy Royce Lamberth przyznał, że treści, jakie mogą się znajdować w książce, która opisuje pracę Boltona w Białym Domu, mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Podkreślił jednocześnie, że rząd nie przekonał go o tym, że zakaz publikacji "jest właściwym remedium". Dodał, że "skoro setki tysięcy egzemplarzy książki są już na całym świecie, a wiele w redakcjach, szkoda została już wyrządzona". Niemal natychmiast po ogłoszeniu wyroku Trump napisał na temat Boltona na Twitterze następujący wpis: "On musi zapłacić bardzo wysoką cenę za to - tak jak inni przed nim. To nigdy nie powinno się było zdarzyć!!!".

Donald Trump określony został mianem "oszałamiająco niedoinformowanego".

Jak wynika z omówień fragmentów książki Boltona, Trump miał prosić prezydenta Chin Xi Jinpinga o pomoc w kampanii wyborczej. W pamiętniku przedstawione zostały 17 miesięcy pracy doradcy prezydenckiego w Białym Domu. "New York Times" i "Wall Street Journal" podają, że Bolton w swym pamiętniku pisze m.in., iż nie jest w stanie wskazać żadnej decyzji amerykańskiego przywódcy, która nie wynikałaby z "wyborczych kalkulacji". Ponadto przywódca USA został określony mianem "oszałamiająco niedoinformowanego".

d30kkje

Zobacz także: Wybory prezydenckie 2020. Sztab Andrzeja Dudy zarzuca kłamstwo Rafałowi Trzaskowskiemu. Cezary Tomczyk: nie wiem, o co chodzi

Jednym z wątków książki jest Ukraina. Bolton twierdzi, iż Trump wstrzymał w ubiegłym roku pomoc wojskową dla tego państwa dla swojej politycznej korzyści. Co więcej, gdyby demokraci w procedurze impeachmentu wobec Trumpa wykroczyli w zarzutach dotyczących polityki zagranicznej poza Ukrainę, to głosowanie w sprawie prezydenta w parlamencie USA nie musiałoby zakończyć się uniewinnieniem. Dodajmy, że oficjalna premiera odbędzie się we wtorek 23 czerwca.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d30kkje

Podziel się opinią

Share
d30kkje
d30kkje
Więcej tematów