Trwa ładowanie...

Donald Trump i NATO: komentarze europejskich polityków po wywiadzie dla "Bilda"

Frank-Walter Steinmeier skomentował słowa Donalda Trumpa dla „Bilda” m.in. na temat NATO, które uznał za przestarzałe. – (Słowa prezydenta elekta) wywołały zdziwienie w Brukseli i przypuszczam, że nie tylko w Brukseli – powiedział szef niemieckiego MSZ. W podobnym tonie wypowiadają się inni ministrowie.

Donald Trump i NATO: komentarze europejskich polityków po wywiadzie dla "Bilda"Źródło: PAP/EPA
d2ckgba

Zdaniem niemieckiego ministra wypowiedzi prezydenta elekta zapewne wpłyną na przebieg poniedziałkowych obrady szefów dyplomacji państw UE. Poinformował, że spotkał się wcześniej w poniedziałek z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Według Franka-Waltera Steinmeiera w kwaterze głównej Sojuszu z zaniepokojeniem przyjęto to, że Donald Trump uznał NATO za "przestarzałe".

- Jest to sprzeczne z tym, co mówił kandydat na nowego ministra obrony USA (James Mattis) kilka dni temu w czasie przesłuchania. Zobaczymy, co z tego wyniknie dla amerykańskiej polityki - oświadczył Frank-Walter Steinmeier.

W podobnym tonie wypowiadali się inni ministrowie spraw zagranicznych. Szef francuskiej dyplomacji Jean-Marc Ayrault ocenił, że najlepszą odpowiedzą na wywiad prezydenta elekta będzie demonstracja jedności. - Najlepszym sposobem na obronę Europy jest jedność, utworzenie bloku – odniósł się Jean-Marc Ayrault do krytycznych uwag Donalda Trumpa wobec Unii Europejskiej.

d2ckgba

- Miejmy nadzieję, że od piątku (dnia inauguracji prezydenta USA - PAP) wypowiedzi Trumpa pójdą w innym kierunku - powiedział luksemburski minister Jean Asselborn. Według niego po słowach prezydenta elekta nie wyłania się pozytywny obraz przyszłości.

Z kolei szef austriackiej dyplomacji Sebastian Kurz przestrzegał przed interpretowaniem wypowiedzi amerykańskiego prezydenta elekta. - Poczekajmy na nową administrację prezydencką. W trakcie przesłuchań (kandydatów na ministrów - PAP) w Kongresie padały też uwagi, które popieramy, a także takie które czasem stały w sprzeczności wobec ocen wyrażanych przez prezydenta elekta - zauważył Kurz.

Dodał też, aby nie nadinterpretować wypowiedzi Donalda Trumpa, ponieważ osądzać można dopiero po czynach, a nie po zapowiedziach. W jego opinii, jeśli administracja Donalda Trumpa doprowadzi do trwałej poprawy stosunków z Rosją, to nie należy się tym niepokoić. Na tej sytuacji mogłaby też skorzystać Europa, w tym Austria.
##Wywiad Donalda Trumpa dla „Bilda”
Prezydent elekt w wywiadzie dla niemieckiej gazety powtórzył ocenę z kampanii wyborczej, że NATO jest "przestarzałe". - NATO ma problemy. Jest przestarzałe, ponieważ zostało zaprojektowane wiele, wiele lat temu. Po drugie kraje (członkowskie) nie płacą tyle ile powinny - wyjaśnił podkreślając, że jest to "nie fair". Jak dodał, Sojusz nie zatroszczył się o walkę z terroryzmem. - Abstrahując od tego, uważam NATO za bardzo ważne - podkreślił.

Zapytany do kogo ma więcej zaufania, czy co Władymira Putina czy Angeli Merkel, odpowiedział, że na razie do obojga. Jednak zastrzegł, że może się to zmienić. Donald Trump odpowiedział wymijająco na pytanie, czy popiera sankcje wobec Rosji. - Ludzie muszą się jakoś dogadywać i robić to, co do nich należy, by być fair. Okay? Macie sankcje wobec Rosji - zobaczymy, czy da się zrobić kilka dobrych interesów z Rosją - powiedział.

Donald Trump powiedział też co myśli o polityce migracyjnej Angeli Merkel i Unii Europejskiej. Jego zdaniem Unia Europejska jest "środkiem do celu Niemiec". Decyzję Wielkiej Brytanii o Brexicie uznał za "bardzo rozsądną" i przewiduje, że pójdą za nią następne kraje.

d2ckgba
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ckgba
Więcej tematów