Trwa ładowanie...

Dolny Śląsk: spore utrudnienia po wieczornych i nocnych nawałnicach

Lokalne podtopienia, przerwy w dostawie prądu i paraliż komunikacji – to efekt nawałnic, które od wczorajszego wieczora przetaczały się nad Dolnym Śląskiem. Strażacy mówią też o jednej poszkodowanej osobie w regionie.

Share
Dolny Śląsk: spore utrudnienia po wieczornych i nocnych nawałnicach
Źródło: WP.PL, Fot: Andrzej Hulimka
d143bjj

Burze wraz z silnym wiatrem od godzin popołudniowych w niedzielę przechodziły nad obszarem Dolnego Śląska. Do Wrocławia nawałnica dotarła późnym wieczorem i poczyniła, podobnie jak w całym regionie, spore szkody.

- Nawałnice najbardziej dotknęły centralną część województwa i przesuwały się w kierunku wschodnim. Do godziny 5.00 w poniedziałek, 20 lipca, strażacy na Dolnym Śląsku wykonali ponad 300 interwencji, jednak ciągle jesteśmy informowani o szkodach lub utrudnieniach spowodowanych przez gwałtowne burze i wichury. Najwięcej zgłoszeń przyjęliśmy z powiatu wrocławskiego oraz średzkiego – mówi WP mł. bryg. Krzysztof Gielsa z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu.

d143bjj

Jak podkreślają strażacy, zgłoszenia dotyczyły przede wszystkim połamanych drzew, lecz także uszkodzonych i zerwanych dachów budynków oraz lokalnych podtopień. Nawałnica nie oszczędziła również stolicy regionu – we Wrocławiu wiele ulic zostało zalanych, podobnie jak hol Dworca Głównego oraz niektóre parkingi podziemne. Mieszkańcy kilkudziesięciu wrocławskich ulic pozostało bez prądu.

Skutki nocnej burzy usuwane są we Wrocławiu jeszcze w poniedziałkowy poranek. Obecnie prądu pozbawionych jest wciąż około 10 tys. mieszkańców miasta, choć centrum zarządzania kryzysowego zapowiada, że zostanie on przywrócony dziś w godzinach przedpołudniowych. Wtedy też awarie mają zostać usunięte w podwrocławskich miejscowościach, m.in. Świętej Katarzynie, Radwanicach, Siechnicach oraz Wysokiej.

W poniedziałkowe przedpołudnie część tramwajów kursuje po skróconych lub zmienionych trasach. Niemożliwy jest przejazd tramwajem przez al. Hallera, dojazd do pętli przy Parku Południowym od skrzyżowania Ślężnej i Kamiennej, dojazd do osiedli Biskupin, Sępolno oraz pętli Wrocławski Park Przemysłowy. We wspomniane miejsca dotrzeć można zastępczą komunikacją autobusową.

Utrudnienia pojawiły się także w kursowaniu pociągów. Koleje Dolnośląskie informują o kłopotach spowodowanych zerwaniem sieci trakcyjnej między stacjami Wrocław-Grabiszyn a Wrocław-Muchobór. Opóźniać mogą się pociągi wyjeżdżające z Wrocławia w kierunku Trzebnicy, Wałbrzycha, Dzierżoniowa oraz Legnicy.

Na skutek nawałnicy poszkodowana została w regionie jedna osoba. – W miejscowości Rakoszyce w powiecie średzkim, jadąca samochodem kobieta uderzyła w powalony w poprzek drogi konar i odniosła lekkie obrażenia. Na razie nie mamy informacji o innych osobach poszkodowanych – dodaje mł. bryg. Krzysztof Gielsa.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Zobacz więcej w serwisie pogoda.

d143bjj

Podziel się opinią

Share
d143bjj
d143bjj
Więcej tematów