Dolnośląskie Centrum Onkologii ma nową pracownię radioterapeutyczną
Nową pracownię radioterapeutyczną wyposażoną w nowoczesny akcelerator, który umożliwia zabiegi radiochirurgii i [ radioterapii ]( https://portal.abczdrowie.pl/radioterapia ) stereotaktycznej, otwarto we wtorek w Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu. Dzięki sprzętowi zabiegi będą krótsze i skuteczniejsze.
Dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii Adam Maciejczyk powiedział dziennikarzom, że dzięki nowemu akceleratorowi będzie można prowadzić leczenie bardziej wyrafinowanymi i szczegółowymi metodami.
- Czas naświetlenia pacjenta będzie zdecydowanie krótszy. Zamiast półtorej godziny będzie to tylko kilka minut. A efekty leczenia będą skuteczniejsze - dodał dyrektor.
Kierownik Zakładu Fizyki Medycznej w DCO Marzena Janiszewska wyjaśniła, że dzięki nowemu akceleratorowi będą możliwe zabiegi radiochirurgii i radioterapii stereotaktycznej.
Maciejczyk podkreślił, że nowoczesny akcelerator umożliwia wykonywanie precyzyjnych zabiegów usunięcia guza w trakcie procesu oddychania pacjenta.
Jak zaznaczył, leczenie tą metoda dotyczy około dziesięciu procent wszystkich pacjentów z chorobą nowotworową. Większość chorych odbywa radioterapię metodami tradycyjnymi.
Dyrektor poinformował, że DCO prowadzi radioterapię przez siedem dni w tygodniu na pięciu akceleratorach zlokalizowanych we wrocławskiej siedzibie i w filii w Legnicy. W przyszłym roku uruchomiona zostanie budowana obecnie druga filia w Jeleniej Górze.
- Docelowo chcemy mieć dziesięć akceleratorów. Ten sprzęt pod względem jakości bardzo się zmienia i stwarza coraz to nowe możliwości leczenia. Chodzi też o to, by pacjenci mieli równe szanse, a ich wyleczenie nie zależało od miejsca zamieszkania - mówił Maciejczyk.
W DCO działa już internetowy zintegrowany system zarządzania radioterapią, dzięki któremu pacjent leczony w filii ma zdalnie planowane leczenie i ustalane dawki naświetleń przez specjalistów czy konsylium lekarzy zbierające się we Wrocławiu.
Nowoczesny akcelerator kosztował 12 mln zł, a 8 mln zł na zakup przeznaczył samorząd województwa dolnośląskiego.
Rocznie DCO leczy około 4 tys. pacjentów. DCO jest pierwszym w kraju ośrodkiem, który uruchomił filię w regionie.