Trwa ładowanie...
d39zijp

Dokumenty polskiego wywiadu znalezione w USA

Ponad 3 tys. dokumentów polskiego wywiadu z czasów II wojny światowej odnalazł w USA historyk dr Rafał Wnuk, który od kilku miesięcy penetruje amerykańskie archiwa.
Share
d39zijp

Przywiozłem do kraju już ponad 1500 skopiowanych dokumentów. To są prawdziwe perełki. Pokazują nie tylko wielkie sukcesy polskiego wywiadu w okupowanej Europie, ale potwierdzają też fakty bardzo szerokiego wykorzystywania naszych materiałów przez Brytyjczyków - powiedział w czwartek dr Wnuk.

Polski wywiad dostarczał bardzo szczegółowych informacji o rozmieszczeniu wojsk niemieckich na Bałkanach i we Francji w latach 1943-1944, które Alianci wykorzystali przy inwazji w Normandii. Na tle innych sojuszniczych wywiadów europejskich polski był najbardziej rozbudowany i najsprawniejszy.

Inne wywiady - jak np. francuski, holenderski, czeski, norweski - ograniczały się do terenu własnych krajów. Polski obejmował całą III Rzeszę i tereny okupowanej Europy. Trafiające do zachodnich sojuszników informacje o zapleczu niemieckiego frontu wschodniego pochodziły wyłącznie z polskich źródeł.

Dr Rafał Wnuk, związany z Instytutem Studiów Politycznych PAN oraz Instytutem Pamięci Narodowej, współpracuje z Polsko-Brytyjską Komisją Historyczną ds. dokumentowania działalności wywiadu polskiego w czasie II wojny światowej i jego współdziałania z wywiadem brytyjskim. (jask)

d39zijp

Podziel się opinią

Share
d39zijp
d39zijp
Więcej tematów