Trwa ładowanie...
d1zoa0h

Dokumenty o wymordowaniu lwowskich profesorów trafiły do Warszawy



Tadeusz Krawczak, dyr Archiwów Akt Nowych (PAP/Piotr Rybarczyk)
W Warszawie zaprezentowano w środę dokumenty dotyczące wymordowania lwowskich profesorów w lipcu 1941 roku przywiezione z Paryża przez dyrektor Archiwów Państwowych prof. Darię Nałęcz.

d1zoa0h
d1zoa0h

Są one darem od mieszkającego w Paryżu Władysława Żeleńskiego - bratanka zamordowanego we Lwowie Tadeusza Boya Żeleńskiego.

Władysław Żeleński, liczący dziś 98 lat, przedwojenny prokurator, po wojnie na emigracji we Francji, poświęcił się tropieniu zbrodni dokonanej na polskich profesorach we Lwowie po zajęciu miasta przez Niemców. Gromadził dokumenty i relacje świadków wydarzeń, zainicjował społeczną akcję uczonych całego świata popierającą prowadzone w Niemczech i Holandii procesy sprawców zbrodni.

Zebrane materiały przekazał do Instytutu Generała Sikorskiego w Londynie. 21 teczek dokumentów ofiarował Archiwum Akt Nowych w Warszawie.

Przekazane materiały obejmują m.in. fotokopie niemieckich meldunków operacyjnych ze Lwowa z lat 1941-42, kopie dokumentów sądowych oraz korespondencji w sprawie kaźni na profesorach. Jest wśród nich korespondencja z hr. Karoliną Lanckorońską zasłużoną dla ujęcia Hansa Kruegera, jednego z niemieckich dowódców odpowiedzialnych za aresztowanie i rozstrzelanie profesorów, oraz z Szymonem Wiesenthalem z Wiednia w związku ze staraniami o ekstradycję z Argentyny innego oprawcy - Waltera Kutschmanna. Jest także pełna lista 44 zamordowanych osób - profesorów i członków ich rodzin. (aka)

d1zoa0h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zoa0h
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj