PolskaDokumenty działki w Mrągowie sfałszowane?

Dokumenty działki w Mrągowie sfałszowane?

Zarząd województwa warmińsko-mazurskiego podejrzewa, że dokumenty dotyczące przekwalifikowania działki w Muntowie koło Mrągowa przysłane do urzędu marszałkowskiego z ministerstwa rolnictwa zostały sfałszowane. Chodzi o działkę, o której mówił w poniedziałek, tuż po dymisji, b. minister rolnictwa Andrzej Lepper.

Dokumenty działki w Mrągowie sfałszowane?
Źródło zdjęć: © PAP

W związku z podejrzeniem popełnienia fałszerstwa zarząd województwa warmińsko-mazurskiego powiadomił o tym prokuraturę - poinformował dyrektor urzędu marszałkowskiego Janusz Smoliński.

Smoliński wyjaśnił, że we wtorek Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego uzyskał informację, że rzekomo do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego wpłynął wniosek wójta gminy Mrągowo. Chodziło o przeznaczenia w tej gminie gruntów rolnych na cele nierolnicze i nieleśne o powierzchni 39,75 ha. Działka położona jest w obrębie geodezyjnym Muntowo w gminie Mrągowo.

Z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi dostaliśmy kserokopie wniosku wraz z opinią, rzekomo sporządzone przez Departament Infrastruktury i Geodezji urzędu marszałkowskiego - powiedział Smoliński.

Wyjaśnił, że dokumenty zostały sfałszowane, gdyż nigdy nie powstały w warmińsko-mazurskim urzędzie marszałkowskim.

Według Smolińskiego osoba, której podpis widnieje na kserokopii, zaprzecza jakoby takie dokumenty podpisywała, a w segregatorze akt pod sygnaturą dokumentacji tej sprawy, widnieją zupełnie inne dokumenty.

Dyrektor Smoliński wyjaśnił, że w 2007 roku do Urzędu Marszałkowskiego nie wpłynęło żadne pismo, dotyczące gruntów w Mrągowie, a data wydania opinii jest o 16 dni wcześniejsza, niż data widniejąca na wniosku. Tymczasem departament urzędu marszałkowskiego przesyła takie wnioski do Ministerstwa Rolnictwa niezwłocznie po wydaniu opinii.

Na czele zarządu województwa warmińsko-mazurskiego stoi marszałek Jacek Protas (PO). W 30-osobowym sejmiku warmińsko-mazurskim rządzi koalicja Platformy Obywatelskiej i PSL.

Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa, w przypadku użytków rolnych klas I - III o powierzchni przekraczającej 0,5 ha, decyzję o przekwalifikowaniu ziemi wydaje minister rolnictwa (na wniosek wójta, burmistrza lub prezydenta miasta). Wniosek do ministra kieruje marszałek województwa do 30 dni od chwili złożenia wniosku przez wójta. Wniosek kierowany do ministra musi zawierać m.in. uzasadnienie potrzeby zmiany przeznaczenia użytków rolnych oraz ekonomiczne uzasadnienie. Uzasadnienie ekonomiczne powinno zawierać należności i opłaty roczne za odrolnienie oraz ewentualne straty z tytułu ujemnego oddziaływania na rolnictwo inwestycji, na odrolnionych użytkach.

Do wniosku musi być dołączona mapa gminy lub miasta z oznaczeniem działek i budynków. Wniosek wpływa do ministerstwa - do Departamentu Gospodarki Ziemią.

W departamencie badana jest kompletność wniosku. Kompletny wniosek departament rozpatruje merytorycznie i przedstawia do akceptacji nadzorującemu wiceministrowi. Następnie, zaakceptowany przez wiceministra wniosek kierowany jest na posiedzenie tzw. "ścisłego kierownictwa".

Na posiedzeniu ścisłego kierownictwa wnioski w sprawie odrolnienia przedstawia wiceminister nadzorujący Departament Gospodarki Ziemią. Każdy z członków kierownictwa może zgłosić uwagi lub wątpliwości.

Po rozpatrzeniu wniosku przez kierownictwo, wiceminister nadzorujący Departament Gospodarki Ziemią podpisuje decyzję w sprawie odrolnienia.

Ministerstwo rolnictwa poinformowało we wtorek w komunikacie, że cała, przedstawiona powyżej procedura miała również zastosowanie w przypadku wniosku wójta Gminy Mrągowo z dnia 23 lutego 2007 r.

Resort wyjaśnia, że "wniosek wójta wpłynął do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi 4 maja 2007 r., przy piśmie Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, wraz z załączoną pozytywną opinią marszałka oraz aktami tej sprawy".

"Ponieważ akta były niekompletne, Departament Gospodarki Ziemią dwukrotnie zwracał się do wójta Gminy Mrągowo o ich uzupełnienie. Ostatnie brakujące dokumenty zostały nadesłane 4 lipca br. Wniosek ten nie był jeszcze przedmiotem obrad kierownictwa resortu" - wyjaśniło biuro prasowe ministerstwa rolnictwa.

Źródło artykułu:PAP
mrągowolepperrolnictwo

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)