PolskaDoktorat honoris causa KUL dla Igora Szewczenki

Doktorat honoris causa KUL dla Igora Szewczenki

Historyk kultury i literatury bizantyjskiej,
emerytowany prof. Uniwersytetu Harwardzkiego Igor Szewczenko
otrzymał tytuł doktora honoris causa Katolickiego
Uniwersytetu Lubelskiego.

Senat akademicki przez nadanie tego tytułu wyraził uznanie dla pracy naukowej Szewczenki, obejmującą filologię grecką wieków średnich i starocerkiewnosłowiańską, historię sztuki bizantyjskiej oraz historię Kościoła Wschodniego.

W laudacji prof. Jerzy Kłoczowski podkreślił dorobek naukowy Szewczenki, poświęcony Ukrainie i jej miejscu w Europie jako kraju łączącego w sobie tradycję Wschodu oraz elementy kultury zachodniej. Prof. Szewczenko jest współzałożycielem ośrodka studiów nad Ukrainą na uniwersytecie Harwardzkim.

Prof. Szewczenko powiedział, że doktorat honorowy KUL, nadany "prawosławnemu, narodowości ukraińskiej", ma dla niego znaczenie symboliczne. Przypomniał, że w Lublinie znajduje się jeden z największych zabytków kultury bizantyjskiej - freski w kaplicy Świętej Trójcy na Zamku Lubelskim. Podkreślił, że ośrodki naukowe w Polsce najbardziej wysunięte na wschód "są idealnie usytuowane do pełnienia roli pośredników między Wschodem i Zachodem".

Igor Szewczenko urodził się w Radości koło Warszawy w 1922 r. Jest synem ukraińskiego emigranta osiadłego Polsce. Maturę zdał w Liceum im. Adama Mickiewicza w Warszawie w 1939 r. Studiował na Uniwersytecie Karola w Pradze, doktoryzował się na Katolickim Uniwersytecie w Leuven.

Wykładał i prowadził badania w wielu ośrodkach naukowych m.in. we Francji, Oksfordzie, Kolonii, Monachium. Działalność naukową rozpoczął w 1949 r. w ośrodku Badań Bizantyńskich w Dumbarton Oaks powiązanym z Uniwersytetem Harwardzkim. W latach 1973-1992 zajmował na tym uniwersytecie stanowisko prof. historii i literatury bizantyjskiej. Bibliografia uczonego liczy ponad 200 pozycji w różnych językach. Jego prace opublikowane po polsku to "Ukraina między Wschodem a Zachodem", "Oblicza świata Piotra Mohyły", "Polska w dziejach Ukrainy" wydane w Warszawie przez Ośrodek Badań nad Tradycją Antyczną w Polsce i Europie.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)