Trwa ładowanie...

Dodatek solidarnościowy. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku solidarnościowym. Kto dostanie 1400 złotych?

Andrzej Duda podpisał ustawę o "dodatku solidarnościowym" w wysokości 1400 zł - poinformowało biuro prasowe prezydenta. To pomoc dla tych, którzy stracili pracę po wybuchu epidemii koronawirusa.

Share
Dodatek solidarnościowy. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku solidarnościowym. Kto dostanie 1400 złotych?
Źródło: PAP
d2zqi6n

Dodatek solidarnościowy. Czym jest?

Dodatek solidarnościowy inaczej nazywany jest "dudowym". To właśnie prezydent Andrzej Duda jest pomysłodawcą dodatku. W jego ramach wypłacane będzie 1400 złotych dla osób, z którymi po 15 marca 2020 r. rozwiązano umowę o pracę za wypowiedzeniem. Świadczenie będzie przyznawane co miesiąc za okres od czerwca do sierpnia.

"Dudowe" przysługuje tym, którzy płacili składki przez 60 dni w roku. Świadczenie będzie oskładkowane, ale już nieopodatkowane. Dodatek nie zostanie wypłacony jednak wypłacony osobom pracującym na umowach zlecenia lub pracującym w oparciu o samozatrudnienie, które mogą skorzystać ze świadczenia postojowego.

d2zqi6n

Dodatek solidarnościowy. Jak uzyskać?

By otrzymać dodatek solidarnościowy, niezbędne będzie złożenie wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie później niż do 31 sierpnia 2020 roku. Jak podaje money.pl, można go złożyć w formie dokumentu elektronicznego "za pomocą profilu informacyjnego utworzonego w systemie teleinformatycznym, a udostępnionego przez Zakład".

Pomysł na wsparcie osób, które straciły pracę z powodu epidemii, spodobał się związkowcom, zwłaszcza "Solidarności". - Jesteśmy bardzo zadowoleni z projektu. Miało być 1300 zł, a jest 1400 zł. Prezydent wywiązał się z części umowy z nami - mówił w rozmowie z money.pl Marek Lewandowski, rzecznik prasowy NSZZ "Solidarność".

"Dudowe" to też element kampanii wyborczej. Pierwsza tura wyborów prezydenckich zaplanowana jest na 28 czerwca. Druga, w której zmierzy się dwóch kandydatów z największym poparciem odbędzie się 12 lipca.

Zobacz też: Wybory prezydenckie 2020. Borys Budka złożył życzenia Jarosławowi Kaczyńskiemu. Złośliwości nie zabrakło

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2zqi6n

Podziel się opinią

Share
d2zqi6n
d2zqi6n
Więcej tematów