Dochodzenie ws. tajnych więzień CIA w Polsce i Rumunii?
Oficjalne unijne dochodzenie w sprawie domniemanych obozów CIA w Polsce i Rumunii umożliwiłoby obu krajom oczyszczenie się z podejrzeń - oświadczyła brytyjska posłanka do Parlamentu Europejskiego Sarah Ludford.
Dziennik "Washington Post" powołując się na organizację obrony praw człowieka Human Rights Watch napisał ostatnio o tajnych lotach amerykańskich samolotów, na pokładzie których mieli znajdować się więźniowie podejrzani o przynależność do Al-Kaidy.
Gazeta twierdzi, że CIA zorganizowała tajne więzienia w Polsce i Rumunii, a więc na terenie Unii Europejskiej, i przetrzymywała tam podejrzanych aresztowanych w ramach wojny z terroryzmem.
Baronowa Ludford, należąca do grupy liberałów i demokratów w Parlamencie Europejskim, nie jest zadowolona z odpowiedzi, której w tej sprawie udzieliła Parlamentowi Komisja Europejska, i zapowiada poruszenie problemu na forum Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych.
Ludford chce także, by dochodzenie w tej sprawie wszczął unijny koordynator ds. walki z terroryzmem. Twierdzenia o istnieniu tajnych więzień CIA na terenie nowego członka Unii Europejskiej i kraju, który ma wkrótce do niej przystąpić, podważają dobre imię UE jako organizacji stojącej na straży praw człowieka - powiedziała we wtorek radiu BBC.
Jej zdaniem "twierdzeniom tym przydały wiarygodności doniesienia przedstawicieli władz czeskich, sugerujące, iż zwrócono się do nich z zapytaniem, czy byłyby gotowe tolerować u siebie ośrodek odosobnienia". Nie kwestionuję prawdziwości dementi Polski i Rumunii, ale sądzę, iż oficjalne dochodzenie stworzyłoby obu krajom okazję do oczyszczenia się z podejrzeń - podkreśliła.
Eurodeputowani, którzy wcześniej zwrócili się do Komisji Europejskiej o to, by zbadała zarzuty "Washington Post", jej odpowiedź uznali za nie w pełni zadowalającą.
Komisja w poniedziałek oświadczyła w odpowiedzi, że zwróciła się z zapytaniem do władz w Warszawie i Bukareszcie, czy doniesienia o samolotach CIA i ośrodkach odosobnienia w ich krajach są prawdziwe, i od obu rządów otrzymała zapewnienia, że nie są.