Trwa ładowanie...
d3v600h

Dochodzenie w sprawie homofobicznych t-shirtów na polskim zlocie

Litewski urząd ds. równych możliwości powiadomił, że bada doniesienia o t-shirtach z homofobicznymi napisami; koszulki miały na sobie osoby uczestniczące w niedawnym zlocie turystycznym polskich organizacji na Litwie - podała agencja BNS.
Share
d3v600h

Rzeczniczka ds. równych możliwości Agneta Lobaczevskite powiedziała, że jej urząd ma prawo do wszczęcia dochodzenia w tej sprawie, która została upubliczniona. Zapowiedziała, że wyniki dochodzenia zostaną przedstawione najszybciej, jak to będzie możliwe.

Na koszulkach widniało hasło "Wilno Na Rowerach Bez Pedałów".

d3v600h

- Ubolewamy, że takie słownictwo jest używane na imprezach publicznych współorganizowanych przez partie polityczne finansowane z litewskiego budżetu - powiedział agencji BNS szef Litewskiej Ligi Gejowskiej Vladimir Simonko. Agencja pisze, że zdjęcia uczestników zlotu w T-shirtach z napisem, który oburzył środowiska LGBT, zamieszczono na stronie internetowej AWPL.

Według BNS szef Akcji Wyborczej Polaków na Litwie Waldemar Tomaszewski zapewnił, że hasło nie miało być obrazą dla środowisk LGBT, a cała sprawa została "wyolbrzymiona".

Rodzinny Zlot Turystyczny Akcji Wyborczej Polaków na Litwie (AWPL) i Związku Polaków na Litwie (ZPL) odbywał się w dniach 11-12 lipca.

Kampania Przeciw Homofobii w oświadczeniu w związku z doniesieniami medialnymi nt. przebiegu zlotu wyraziła "poważne zaniepokojenie treścią niektórych haseł propagowanych w trakcie realizacji imprez towarzyszących Zlotowi". "Na koszulkach osób uczestniczących w Zlocie pojawiło się hasło: 'Wilno na rowerach bez pedałów'. Kontekst w jakim użyte zostało słowo 'pedały' przemawia za uznaniem, że hasło to odnosiło się do osób o orientacji homoseksualnej. W powszechnym odbiorze słowo 'pedał' jest zaś wysoce obraźliwym określeniem osoby homoseksualnej" - napisała KPH.

d3v600h

Jak podkreśliła organizacja, zdarzenie to wzbudza jej szczególny niepokój też z uwagi na wypowiedź prezesa AWPL i eurodeputowanego Waldemara Tomaszewskiego z 6 maja, w której "stwierdził, że 'Jak w Wilnie wygrają liberałowie, to będą niebieskie ludziki, z rosyjska gołubyje'". "Słowo 'gołubyje', pochodzące z języka rosyjskiego, jest również wykorzystywane jako obraźliwe określenie osoby o orientacji homoseksualnej. Z pewnością duże zastrzeżenie budzi jego używanie w publicznych wypowiedziach osób sprawujących poważne funkcje publiczne" - oceniła Kampania.

"W związku z powyższym prosimy o wyjaśnienie, dlaczego na koszulkach pojawiły się treści homofobiczne oraz do ustosunkowanie się do wypowiedzi Pana Tomaszewskiego z dnia 6 maja br." - napisała KPH.

Zobacz również: Udawali gejów w Moskwie

d3v600h

Podziel się opinią

Share
d3v600h
d3v600h
Więcej tematów