ŚwiatDobrosz:Sejm powinien wesprzeć polskie roszczenia wobec Niemiec

Dobrosz:Sejm powinien wesprzeć polskie roszczenia wobec Niemiec

Polski Sejm powinien wesprzeć słuszne
roszczenia Polski o niemieckie reparacje wojenne - przekonywał w Sejmie Janusz Dobrosz (LPR), przedstawiając sprawozdanie
komisji spraw zagranicznych dotyczące projektu uchwały w sprawie
reparacji Niemiec na rzecz Polski.

25.08.2004 | aktual.: 25.08.2004 16:28

Skoro niemiecki Bundestag wspiera interesy niemieckie, nawet wątpliwe z prawnego punktu widzenia, nie mówiąc o moralnych, to polski Sejm winien jednoznacznie wesprzeć słuszne z moralnego i w dużej mierze formalnego punktu widzenia nasze roszczenia wobec Niemiec - powiedział Dobrosz, rekomendując posłom przyjęcie projektu tej uchwały.

Podkreślił, że "od wielu lat i kolejnych kadencji Sejmu kwestie na linii stosunków polsko-niemieckich z nielicznymi wyjątkami napotykają na opór i destrukcyjne działanie". Dużą część swojego wystąpienia poświęcił na przypomnienie powojennych wydarzeń historycznych, które - według niego - potwierdzają tę tezę.

Jest rzeczą zdumiewającą, że prawie 60 lat po zakończeniu tak bolesnej dla Polski wojny do chwili obecnej nie uregulowano w sposób wiążący sprawy reparacji wojennych należących się Polsce z tytułu strat i szkód, jakie nasz kraj poniósł w wyniku planowych działań ludobójstwa, zniszczeń dokonanych przez hitlerowskie Niemcy w czasie działań wojennych i podczas okupacji ziem polskich - powiedział Dobrosz.

Dodał, że w Polsce do tej pory nie zbudowano doktryny prawnej, uzasadniającej polskie reparacje wobec Niemiec i pełną ochronę polskiej własności indywidualnej na polskich ziemiach odzyskanych.

II wojna światowa doprowadziła Polskę do utraty aż 38% majątku narodowego, gdy np. Francja straciła go zaledwie półtora proc., a Wielka Brytania nawet niecały procent - podkreślił Dobrosz.

Zaznaczył także, że niepokój Polski musi budzić "wspieranie finansowe i to mocne tzw. Związku Wypędzonych przez rząd federalny" oraz "wspieranie rewizjonizmu" Pruskiego Powiernictwa.

Strona niemiecka prowadzi w tej sprawie podwójną grę, bo z jednej strony rząd oświadcza, że roszczeń indywidualnych do polskiego majątku na ziemiach odzyskanych nie ma, natomiast często inspiruje działania osób indywidualnych, które z takimi roszczeniami wobec Polski wychodzą - powiedział poseł LPR.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)