Dobrosław Dowiat-Urbański nowym szefem Służby Cywilnej
• To dotychczasowy zastępca dyrektora departamentu prawnego KPRM
• Na szefa Służby Cywilnej powołała go premier Beata Szydło
02.03.2016 | aktual.: 02.03.2016 19:03
Jak podała na swych stronach kancelaria premiera, do zadań nowego szefa służby cywilnej będzie należało m.in. kierowanie procesem zarządzania zasobami ludzkimi w służbie cywilnej, gromadzenie informacji o korpusie służby cywilnej, przygotowanie projektów aktów prawnych dotyczących służby cywilnej.
Dowiat-Urbański zajmie się ponadto: monitorowaniem i nadzorowaniem wykorzystania środków budżetowych na wynagrodzenia oraz szkolenia członków korpusu służby cywilnej, planowaniem, organizacją i nadzorowaniem szkoleń centralnych w służbie cywilnej, upowszechnianiem informacji o służbie cywilnej, zapewnienie warunków upowszechniania informacji o wolnych stanowiskach pracy.
Będzie też prowadził współpracę międzynarodową w sprawach dotyczących służby cywilnej.
23 stycznia weszła w życie nowelizacja ustawy o służbie cywilnej, zgodnie z którą wyższe stanowiska w SC mają być teraz obsadzane w drodze powołania, a nie konkursu.
W związku z zapisami nowelizacji 212 osobom zajmującym dotychczas wyższe stanowiskach w służbie cywilnej wygasły stosunki pracy; na inne stanowiska przeniesiono 293 takie osoby.
Wyższe stanowiska w służbie cywilnej to: dyrektor generalny urzędu; dyrektor i zastępca dyrektora departamentu lub komórki równorzędnej w KPRM, ministerstwie i urzędzie centralnym; dyrektor i zastępca dyrektora wydziału lub komórki równorzędnej w urzędzie wojewódzkim; wojewódzki lekarz weterynarii i jego zastępca; kierujący komórką organizacyjną i jego zastępca w Biurze Nasiennictwa Leśnego.
Zgodnie z przepisami szef służby cywilnej podlega bezpośrednio premierowi, a obsługę szefa SC zapewnia Kancelaria Premiera Rady Ministrów, w której funkcjonuje Departament Służby Cywilnej.
Na mocy nowelizacji ustawy o SC zlikwidowany został wymóg posiadania przez szefa służby cywilnej co najmniej 5-letniego doświadczenia na stanowisku kierowniczym w administracji rządowej lub co najmniej 7-letniego doświadczenia na stanowisku kierowniczym w jednostkach sektora finansów publicznych.
Zniesiono też wobec szefa służby cywilnej wymóg, by nie był członkiem partii politycznej w okresie 5 lat poprzedzających objęcie tego stanowiska; ma on nie być członkiem partii politycznej w momencie objęcia stanowiska.
Zlikwidowana została ponadto dotychczasowa Rada Służby Cywilnej, przy premierze powstać ma natomiast Rada Służby Publicznej. Rada ta ma liczyć od 7 do 9 członków, powoływanych przez premiera. Ich kadencja trwać ma 4 lata i mają pełnić swoją funkcję społecznie. Szef rządu ma powoływać przewodniczącego i wiceprzewodniczącego rady. Przewodniczący Rady Służby Publicznej miałby wchodzić w skład Rady Krajowej Szkoły Administracji Publicznej.
Wprowadzone zmiany budzą szereg wątpliwości - nowelizację zaskarżyli już do Trybunału Konstytucyjnego: Rzecznik Praw Obywatelskich i posłowie PO.
Dowiat-Urbański zastąpił na stanowisku szefa Służby Cywilnej Claudię Torres-Bartyzel, która w grudniu 2015 roku zrezygnowała ze stanowiska.