Dobro i bezpieczeństwo to cele Unii
Unia Europejska powinna się koncentrować na
dbaniu o dobro, bezpieczeństwo i dobrobyt swoich obywateli - mają
oświadczyć w środę w Atenach przywódcy 25 państw członkowskich i
przystępujących do UE, w tym Polski.
"Na progu tego poszerzenia potwierdzamy, że Unia Europejska powinna się koncentrować na tych zadaniach, które mają kluczowe znaczenie dla dobra, bezpieczeństwa i dobrobytu swoich obywateli" - głosi projekt wspólnej "Deklaracji z Aten" zaproponowany przez przewodniczącego szczytowi premiera Grecji Kostasa Simitisa.
Zostanie ona ogłoszona w chwili podpisywania przez 25 przywódców Traktatu Akcesyjnego, na którego mocy 1 maja 2004 roku nastąpi poszerzenie Unii o 10 nowych państw, w tym o Polskę. Projekt jest utrzymany w podniosłym tonie i wystrzega się jakichkolwiek wzmianek o obecnych podziałach na tle interwencji w Iraku.
Jednak dyplomaci w Atenach mówią, że unijne kraje, które zasiadają są w Radzie Bezpieczeństwa ONZ i które stały po przeciwległych stronach w kwestii wojny w Iraku (Wielka Brytania, Hiszpania - Francja, Niemcy) porozumiały się w sprawie odrębnego oświadczenia irackiego.
"Ta Unia wyraża naszą wspólną determinację, żeby położyć kres stuleciom konfliktów i przezwyciężyć dawne podziały na naszym kontynencie. Ta Unia wyraża nasza wolę, żeby realizować pokojowy projekt, nową przyszłość opartą na współpracy, poszanowaniu różnorodności i wzajemnego zrozumienia" - czytamy w projekcie.
"Będziemy nadal wspierać podstawowe prawa człowieka i ich bronić zarówno w Unii Europejskiej, jak i poza nią, w tym walczyć ze wszelkimi rodzajami dyskryminacji ze względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne, religię i przekonania, niepełnosprawność, wiek czy orientację seksualną" - mają oświadczyć przywódcy, wśród nich prezydent Aleksander Kwaśniewski i premier Leszek Miller.
"Jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy Unią opartą na zasadach wolności, demokracji i rządów prawa. Unią zobowiązaną do coraz lepszego poszanowania godności ludzkiej, wolności i praw człowieka. Unią oddaną praktyce tolerancji, sprawiedliwości i solidarności" - głosi projekt.
"Uczynimy Unię prawdziwym obszarem wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości i uznając potrzebę pracy na wszystkich szczeblach, żeby uporać się z globalnym terroryzmem, będziemy nadal wspierać każdą z tych podstawowych wartości" - czytamy w projekcie. (iza)