Dobre wieści ws. grypy A/H1N1w Polsce
W ostatnich dniach grudnia ub.r. we wszystkich województwach w Polsce wystąpił spadek zachorowań na grypę. Rzecznik resortu zdrowia dementuje informację, by w polskich placówkach medycznych testowano szczepionkę przeciwko A/H1N1.
04.01.2010 | aktual.: 04.01.2010 17:49
W ostatnim tygodniu grudnia ub.r. zarejestrowano 23 tys. 427 zachorowań i podejrzeń zachorowań; odnotowano 17 zgonów. Średnia dzienna tzw. zapadalność wyniosła w tym czasie 6,8 na 100 tys. ludności - wynika z informacji Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny. Dane te świadczą o dalszym spadku zachorowań na grypę w Polsce.
Według wcześniejszych danych Instytutu, w trzecim tygodniu grudnia zarejestrowano 38 tys. 824 zachorowania i podejrzenia zachorowań; zmarło 13 osób, u których potwierdzono zakażenie wirusem A/H1N1.
Rzecznik resortu zdrowia Piotr Olechno zdementował medialne informacje, według których w Polsce prowadzone były badania kliniczne nad szczepionką przeciwko tzw. świńskiej grypie.
"Żadne testy nie były i nie są prowadzone"
"Ministerstwo Zdrowia ani Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych nie wydały zgody żadnej firmie farmaceutycznej na prowadzenie badań klinicznych nad szczepionką przeciw tzw. świńskiej grypie. Żadne takie badania nie były i nie są prowadzone" - napisał rzecznik w specjalnym komunikacie.
Jak dodał, Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych nie prowadzi żadnego postępowania w sprawie wpisu do Centralnej Ewidencji Badań Klinicznych badania dotyczącego szczepionki przeciwko "świńskiej grypie" (A/H1N1).
Według informacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z 30 grudnia ub.r., wirus nowej grypy A/H1N1, potwierdzony po raz pierwszy w marcu w Meksyku, zabił dotychczas ponad 12,2 tys. osób. Najbardziej dotkniętym wirusem był kontynent amerykański, a szczególnie Stany Zjednoczone i Kanada. Jak podała wówczas WHO, "grypa pandemiczna jest obecnie przekazywana z największą intensywnością w Europie Środkowej i Wschodniej". W całej Europie zmarły dotychczas na grypę A/H1N1 co najmniej 2422 osoby.