PolskaDo Sejmu jak do banku

Do Sejmu jak do banku

Już 89 posłów obecnej kadencji wzięło z
Kancelarii Sejmu pożyczki na cele mieszkaniowe. W sumie uzbierało
się tego milion 533 tysiące złotych. Taki był bilans z początku
kwietnia - informuje "Gazeta Krakowska".

Pożyczkę otrzymało 92 posłów, ale troje - w tym poseł z Małopolski Andrzej Adamczyk (PiS), a z innych województw: Marzena Wróbel (PiS) i Edward Ośko (LPR) - zrezygnowało z pieniędzy.

Kilka tygodni temu "Gazeta Krakowska" informowała, iż do początku stycznia pożyczkę otrzymało 61 posłów. Zatem w ciągu niespełna trzech miesięcy liczba posłów-pożyczkobiorców wzrosła o blisko 50 procent.

Według "GK", pierwsze miejsce wśród potrzebujących zajmują członkowie klubu Samoobrona - 40 proc. posłów tej partii zadłużyło się w Sejmie. Co ciekawe, z punktu widzenia stanu zamożności posłów Samoobrona jest równocześnie najbogatszym klubem.

Na drugim miejscu znalazł się SLD - 29 proc. jego członków wzięło pożyczki. Sprawa jest o tyle dziwna, iż kierownictwo Sojuszu deklarowało wolę możliwie szybkiego rozwiązania parlamentu i nowych wyborów. Tymczasem posłowie SLD zadłużali się bez oporów.

Największą powściągliwość wykazują członkowie klubów: PiS (12,8 proc. zadłużonych w Kancelarii Sejmu) i PO (12,2 proc.). W środku tabeli plasują się posłowie LPR (22 proc.) oraz PSL (24 proc.). Jednak liczebnie wśród pożyczkobiorców przeważają członkowie PiS. Wynika to z oczywistego faktu, iż są największym klubem (156 członków wobec np. 55 członków klubu Samoobrony, czy 25 - PSL).

Poseł zarabia miesięcznie co najmniej 12 tys. 86 zł brutto. Jeśli pełni jakieś funkcje, choćby w komisji - dostaje więcej. Wprawdzie świadczenia, o których tu mowa nie są darowiznami, lecz świadczeniami zwrotnymi, wymagają jednak zarezerwowania w budżecie Sejmu (a także Senatu) odpowiedniej kwoty na ich udzielanie.(PAP)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)