PolskaDo Sądu Lustracyjnego wpłynęło zażalenie Henryka Szlajfera

Do Sądu Lustracyjnego wpłynęło zażalenie Henryka Szlajfera

27.07.2005 12:55, aktual.: 27.07.2005 13:17

Do Sądu Lustracyjnego wpłynęło zażalenie
niedoszłego ambasadora Polski w USA Henryka Szlajfera na odmowę
wszczęcia jego procesu lustracyjnego. Szlajfer powiedział, że ma nadzieję, iż sąd podejmie taki proces oraz ustali, że
nigdy nie był on agentem SB.

Kilkanaście dni temu Sąd Lustracyjny odmówił wszczęcia autolustracji Szlajfera, uznając, że jako dyrektor departamentu w MSZ nie pełni on funkcji podległej lustracji. Ustawa lustracyjna pozwala jednak wszczynać postępowania "w wyjątkowych wypadkach" także wobec osób, które nie pełnią funkcji podległych lustracji. Na tej podstawie wszczęto m.in. autolustrację opozycyjnego wydawcy z PRL Henryka Karkoszy, który nigdy nie pełnił funkcji publicznej, a został uznany za agenta przez IPN oraz dawnych kolegów z opozycji.

Szlajfer - dyrektor departamentu Ameryki Północnej w MSZ - był już zaakceptowanym przez premiera i prezydenta kandydatem na ambasadora RP w Waszyngtonie, gdy w czerwcu "Wiadomości" TVP podały, że z akt IPN wynika, że mógł on być w latach 70. informatorem służb specjalnych PRL. Miał donosić m.in. na Jacka Kuronia, Karola Modzelewskiego i Adama Michnika. Według "Wiadomości", w IPN ma się znajdować m.in. kwestionariusz ewidencyjny Szlajfera jako kontaktu operacyjnego o kryptonimie "Albin" i notatki służbowe z rozmów z oficerem prowadzącym, płk. Komorowskim. Nie ma zaś zobowiązania do współpracy z SB. IPN odmówił Szlajferowi przyznania statusu pokrzywdzonego, co on sam kwestionuje.

Szlajfer oświadczył, że w trakcie 12-letniej pracy w MSZ był wielokrotnie sprawdzany przez Urząd Ochrony Państwa i Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego w ramach procedury dopuszczeń do tajemnic państwowych i wypełniał trzykrotnie punkt "lustracyjny" ankiety dopuszczeniowej. Moja odpowiedź na pytanie o współpracę z peerelowskimi służbami zawsze brzmiała: nie. Odpowiedzi tej nigdy nie zakwestionowano - dodał Szlajfer.

Szlajfer to jeden z bohaterów wydarzeń marcowych w 1968 r. Relegowanie go oraz Michnika z Uniwersytetu Warszawskiego było jedną z przyczyn ówczesnej rewolty studenckiej. Szlajfer znalazł się wśród aresztowanych studentów; skazano go wtedy na 2 lata więzienia.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także