Trwa ładowanie...
18-12-2014 07:45

Do przedszkola na koszt gminy

Sieć przedszkoli w gminie powinna być zorganizowana tak, aby pięciolatek miał do placówki nie więcej niż ?3 km. Jeżeli droga jest dłuższa, gmina organizuje dowożenie albo zwraca jego koszty rodzicom.

Do przedszkola na koszt gminyŹródło: rp.pl, fot: rp.pl
d19flvk
d19flvk

Od 1 stycznia 2015 r. wchodzą w życie niektóre przepisy uchwalonej 13 czerwca 2013 r. ustawy o systemie oświaty.

Zobowiązują one wójta do pisemnego wskazania rodzicom placówki, w której dziecko może korzystać z wychowania przedszkolnego. Obowiązek taki powstanie, gdy dziecko zgłoszone podczas rekrutacji nie zostanie przyjęte do przedszkola publicznego czy niepublicznej formy wychowania przedszkolnego, dotowanej przez gminę i pobierającej opłaty za zajęcia ponadprogramowe nie wyższe niż 1 zł za godzinę.

Przedszkolem wskazanym przez wójta może być zarówno placówka publiczna, jak i niepubliczna, w tym inna forma wychowania przedszkolnego. Musi być jednak dotowana przez gminę, co oznacza, że pobiera opłaty za godziny ponadprogramowe w wysokości ustalonej w uchwale rady gminy.

Wójt wskaże przedszkole, do którego może uczęszczać dziecko

d19flvk

Kolejna zmiana dotyczy obowiązku gminy wyznaczenia w roku szkolnym 2015/2016 oraz 2016/2017 sieci placówek, w których pięciolatki mogą przechodzić obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne.

Sieć taka może obejmować zarówno oddziały przedszkolne w szkołach, jak i przedszkola publiczne i niepubliczne oraz inne niepubliczne formy wychowania przedszkolnego.

Sieć powinna zostać wyznaczona tak, aby żaden pięciolatek nie miał z domu do miejsca nauki dalej niż 3 km.

Gdy ta odległość jest większa, gmina zapewni bezpłatny transport z domu do przedszkola i z powrotem, a także opiekę nad dziećmi w tym czasie.

d19flvk

Jeżeli dowożeniem dziecka zajmują się rodzice (opiekunowie), gmina zwróci im poniesione wydatki, o ile korzystają z komunikacji publicznej.

Gminna sieć powinna także zapewniać czterolatkom możliwość korzystania z wychowania przedszkolnego, ale ich dowożenie nie będzie dla niej obligatoryjne.

podstawa prawna: ustawa z 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty DzU z 18 lipca 2013 r., poz. 827

d19flvk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19flvk
Więcej tematów