Do północy posłowie muszą złożyć oświadczenie o rezygnacji z zajmowanego stanowiska
Dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Sejmu
Jarosław Szczepański powiedział, że do północy posłowie mają czas na złożenie oświadczenia o ewentualnej
rezygnacji z zajmowanego stanowiska lub funkcji, których nie można
łączyć z mandatem poselskim.
Z ordynacji (wyborczej) wynika, że do 14 dnia od ogłoszenia przez PKW wyników wyborów posłowie muszą podjąć decyzję. W przeciwnym wypadku - w ordynacji jest to jasno sformułowane - stwierdza się wygaśnięcie mandatu posła zajmującego w dniu wyborów stanowisko lub funkcję, o których mowa - zaznaczył Szczepański.
Jak dodał, o północy wygasną mandaty tych posłów, których problem dotyczy, a nie złożą oni do tego czasu oświadczenia o rezygnacji z zajmowanego stanowiska lub pełnionej funkcji.
Jakiej grupy (posłów) to dotyczy, będziemy wiedzieli po północy. Na pewno nie dotyczy to tylko i wyłącznie trójki posłów, którzy są dzisiaj bardzo aktywni - powiedział Szczepański.
O sprawie mówiło troje posłów PiS: Jan Ołdakowski (poseł i dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego)
, Nelly Rokita i Lena Dąbkowska-Cichocka (do niedawna doradczynie w Kancelarii Prezydenta).
Szczepański zaznaczył, że niektórzy posłowie już wygasili mandaty, np. Adam Struzik z PSL i Andrzej Łoś (PO) (Struzik jest marszałkiem województwa mazowieckiego, a Łoś - marszałkiem woj. dolnośląskiego).
Dyrektor Biura Prasowego podkreślił jednocześnie, że w ordynacji wyborczej jasno jest powiedziane, że wygaśniecie mandatu posła stwierdza marszałek Sejmu.
Szczepański podkreślił, że Kancelaria Sejmu będzie szukać takich rozwiązań, żeby "wszystko było 'lege artis' i w miarę możliwości bezkonfliktowo".
Zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora, w okresie wykonywania mandatu nie można wykonywać pracy na podstawie stosunku pracy: w Kancelarii Sejmu, w Kancelarii Senatu, w Kancelarii Prezydenta, w Biurze Trybunału Konstytucyjnego, w Najwyższej Izbie Kontroli, w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, w Biurze Rzecznika Praw Dziecka, w Biurze Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, w Krajowym Biurze Wyborczym, w Państwowej Inspekcji Pracy, w administracji rządowej i samorządu terytorialnego.
Konstytucja stwierdza z kolei, że mandatu posła lub senatora nie można łączyć z funkcją Prezesa NBP, prezesa NIK, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka i ich zastępców, członka RPP, członka KRRiT, ambasadora oraz z zatrudnieniem w Kancelarii Sejmu, Kancelarii Senatu, Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej lub z zatrudnieniem w administracji rządowej.
Według ordynacji wyborczej do Sejmu i Senatu, wygaśnięcie mandatu posła następuje wskutek zajmowania w dniu wyborów stanowiska lub funkcji, których stosownie do przepisów konstytucji albo ustaw nie można łączyć z mandatem posła.
Wygaśnięcie mandatu posła stwierdza marszałek Sejmu w drodze postanowienia.