Trwa ładowanie...

Do kościoła z imiennym zaproszeniem? Pomysły duchownych na zachowanie limitu wiernych

Mimo że kościoły pozostają otwarte, wejdzie do nich mniej osób niż dotychczas. Sposób weryfikacji liczby wiernych zależy od proboszcza. Niektórzy duchowni już zapowiedzieli, jak poradzą sobie z nowymi zasadami.

Do kościoła z imiennym zaproszeniem? Pomysły duchownych na zachowanie limitu wiernychDo kościoła z imiennym zaproszeniem? Pomysły duchownych na zachowanie limitu wiernychŹródło: EASTNEWS, fot: Piotr Molecki
d4h2hga
d4h2hga

Od soboty 27 marca do 9 kwietnia będzie obowiązywał nowy limit osób w miejscach kultu religijnego – dopuszczalna będzie jedna osoba na 20 mkw. przy zachowaniu odległości minimum 1,5 m.

Jak zapewnia minister zdrowia Adam Niedzielski, ze strony władz Kościoła padła deklaracja pilnowania wyznaczonych zasad.

Nowe obostrzenia. O sposobie przestrzegania zdecyduje proboszcz

O sposób weryfikacji liczby wiernych w kościołach został zapytany rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak.

- To, w jaki sposób zostanie przeprowadzona weryfikacja liczby osób, zależy od gospodarza miejsca. Tutaj każdy proboszcz jest zobligowany do tego, by te wszystkie nałożone ograniczenia wprowadzić w życie i ich przestrzegać. Tu nie ma jakiejś jednej wspólnej metodologii, ponieważ parafie są bardzo różne, miejsca są bardzo różne, wspólnoty są bardzo różne – powiedział.

d4h2hga

W jego ocenie zwykle każda wspólnota parafialna jest na tyle dobrze zorganizowana, że znajduje praktyczne rozwiązane, by ten wymóg wprowadzić w życie.

Koronawirus w Polsce. Nowe limity w kościołach w praktyce

Na to, jak skontrolować liczbę wiernych w kościele wpadli dominikanie z Poznania. Uczestnictwo w Triduum Paschalnym w tamtejszej świątyni będzie możliwe jedynie z imiennym zaproszeniem, na którym wskazane będzie konkretne miejsce w ławce lub na krzesłach.

- Zapraszamy do udziału w Liturgii Triduum Paschalnego stacjonarnie za okazaniem zaproszenia, na dziedzińcu kościoła z zachowaniem obostrzeń epidemicznych oraz za pośrednictwem transmisji na kanale Dominikanie Poznań na YouTube – napisali duchowni.

Chęć otrzymania zaproszenia można zgłosić wcześniej telefonicznie. Dominikanie uprzedzają jednak, że jedna osoba może wybrać wyłącznie jeden dzień Triduum.

d4h2hga

Na inne rozwiązanie zdecydował się ks. Tomasz Kruszelnicki z parafii pw. Świętego Wojciecha w Wągrowcu.

- Już ogłosiłem w zapowiedziach, że zgodnie z wytycznymi w naszym kościele może przebywać 60 osób. Aby mieć pewność, że ten zasady są przestrzegane, przed wszystkimi nabożeństwami od Wielkiego Czwartku do poniedziałku, będą stali przedstawiciele Braci Wojciechowych, którzy będą liczyć wchodzące osoby – powiedział dziennikarzom TVN24.

"Transmisje nigdy nie zastąpią pełnego uczestnictwa w Eucharystii"

Na temat nowych wytycznych wypowiedział się także przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Duchowny zwrócił się z apelem do kapłanów i wiernych świeckich o skrupulatne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego podczas celebracji liturgicznych

d4h2hga

- Wprawdzie biskupi udzielili dyspensy od obowiązku udziału we Mszy św., jednakże trzeba pamiętać, że transmisje nigdy nie zastąpią pełnego uczestnictwa w Eucharystii i przyjmowania sakramentów. Pozostawienie otwartych kościołów jest rzeczą niezwykle ważną, bo człowiek jest nie tylko ciałem, ale także duszą, a modlitwa – zwłaszcza w momentach doświadczeń i trudów – jest naszym umocnieniem na drodze do zbawienia – napisał.

Źródło: Dominikanie Poznań/TVN24/PAP

Czechy "czarnym punktem" na mapie. Polak mówi o restrykcjach

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4h2hga
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4h2hga
Więcej tematów