Krytyczna sytuacja w Warszawie. Niedzielski podjął stanowczą decyzję
Nie będę tolerował braku współpracy z wojewodą - mówi minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodaje, sytuacja w Warszawie jest krytyczna. W związku z problemami resort zdecydował się na wprowadzenie pełnomocnika w jednym ze szpitali.
- Mamy trudną sytuację epidemiczną. Dziś przekroczyliśmy ponad 35 tys. zakażeń. To o tysiąc więcej niż wczoraj i o ponad 9 tys. więcej, niż tydzień temu. Tu nie ma czasu na analizy i powolne myślenie - podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski.
Koronawirus w Polsce. "Sytuacja w Warszawie jest krytyczna"
Jak dodał, najgorsza sytuacja jest w województwach: mazowieckim, śląskim i dolnośląskim. - Tam obecnie liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców jest największa. Te regiony są pod szczególną uwagą rządu - zaznaczył minister zdrowia.
Jak dodał, na Mazowszu współpraca z wojewodą, reprezentującym rząd, jest niewłaściwa. - Sytuacja w Warszawie jest krytyczna i ma największe znacznie. Dlatego brak dobrej współpracy nie będzie przeze mnie tolerowany. Jest wniosek o wprowadzenie komisarza do szpitala na Solcu - mówił Adam Niedzielski. - Głównym powodem jest nieudostępnienie miejsc pacjentom covidowym - dodał szef resortu zdrowia.
Jak poinformował minister zdrowia, pełnomocnikiem w szpitalu na Solcu zostaje dr Ewa Więckowska. - Przez osiem lat kierowała tym szpitalem. Zna kadrę i ma doświadczenie. Specjalizuje się w chorobach płuc i ma doświadczenie w zarządzaniu - tłumaczył Niedzielski.
Głos na konferencji zabrała także nowa pełnomocnik szpitala w Warszawie. - Postaram się udostępnić kolejne miejsca dla pacjentów, którzy wymagają tego profesjonalnego leczenia. Zrobimy to jak najszybciej - podkreśliła Ewa Więckowska.
Krytyka prywatnej służby zdrowia. Adam Niedzielski: nadinterpretacja
Na konferencji padło też m.in. pytanie o nowe obostrzenia w tym zakazu przemieszczania się. - Będziemy przede wszystkim apelować, aby w okresie Wielkanocy i okołoświątecznym zmniejszyć mobilność, a ten czas spędzić z rodziną - zaznaczył minister Niedzielski.
Szef resortu zdrowia odniósł się też do zarzutów wobec premiera Morawieckiego, który na konferencji prasowej zabrał głos ws. prywatnej opieki zdrowotnej. - Myślę, że doszło do pewnego rodzaju nadinterpretacji. Ja chcę w tym miejscu podziękować prywatnej służbie zdrowia, bo ona jest bardzo pomocą. Dziś spotkam się z panią prezes LuxMedu i będziemy o tej walce z koronawirusem rozmawiali - tłumaczył polityk.
Adam Niedzielski mówił też o wysłaniu kolejnych lekarzy do walki z epidemią koronawirusa. - To będą lekarze laryngologii i ortopedii w zakresie endoprotezoplastyki. To nie są zabiegi, które muszą być wykonywane na już. Do walki z COVID-19 będą kierowani też lekarze z zagranicy i lekarze pracujący na poziomie AOS (Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej - red.) - przekazał minister zdrowia.