Trwa ładowanie...
d3z088d

Dmitrij Siergiejewicz Pieskow

Najnowsze informacje

Rosyjski dyplomata, tłumacz, turkolog, a od maja 2012 rzecznik prasowy prezydenta Federacji Rosyjskiej, Władimira Putina. Pełni funkcję zastępcy szefa administracji Prezydenta Federacji Rosyjskiej, a w latach 2008-2012 był sekretarzem prasowym premiera Federacji Rosyjskiej Władimira Putina.

Oceń jako pierwszy:
d3z088d
Data urodzenia:

17.10.1967 (wiek: 54 lata)

Miejsce urodzenia:

Moskwa

Pochodzenie:

Rosja

Nagrody:

Order Honorowy (2007), Order Przyjaźni (2003), Order “Manas” III stopnia (2017), Order Gwiazdy Polarnej (2021)

Getty Images
Źródło: Getty Images, fot: Mikhail Svetlov

Dmitrij Pieskow — edukacja

Urodził się 17 października 1967 r. w Moskwie. Jego ojciec, Siergiej Pieskow, był dyplomatą, który pracował w krajach arabskich — Egipcie, Libii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i był rosyjskim ambasadorem w Pakistanie. W 1983 roku Dmitrij ukończył moskiewską szkołę nr 1243 z pogłębioną nauką języka angielskiego, a po maturze, za drugim razem, rozpoczął naukę na Moskiewskim Uniwersytecie Państwowym. W czasie studiów pracował jako tłumacz w tureckich firmach. W 1989 r. ukończył studia w Instytucie Krajów Azjatyckich i Afrykańskich na Moskiewskim Uniwersytecie Państwowym im. M. W. Łomonosowa. Tego samego roku zaczął pracować dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jest także starszym porucznikiem rezerwy.

Kariera polityczna

Pracował głównie jako dyplomata. Od 1989 r. pracował w Ministerstwie Spraw Zagranicznych ZSRR. W latach 1990-1994 był attache, a następnie został trzecim sekretarzem ambasady ZSRR i objął stanowisko ambasadora Federacji Rosyjskiej w Turcji. W latach 1994-1996 pracował w centrali rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Od 1996 do 2000 pełnił funkcję początkowo drugiego, a potem pierwszego sekretarza ambasady rosyjskiej w Turcji. W 1999 r. zadebiutował w telewizji, gdy podczas wizyty Borysa Jelcyna na szczycie OBWE w Stambule pracował jako tłumacz z języka tureckiego, co dało mu możliwość występowania z Jelcynem w audycjach telewizyjnych.

Drugim etapem jego działalności politycznej była praca w biurze prasowym Władimira Putina. W 2000 r., po wyborze Putina na prezydenta, Dmitrij Pieskow został mianowany na szefa wydziału relacji z mediami w służbie prasowej administracji prezydenckiej. Następnie był pierwszym zastępcą szefa Służby Prasowej Prezydenta Rosji i zastępcą sekretarza prasowego prezydenta. Pieskow służył Putinowi także jako tłumacz podczas spotkań prezydenta z tureckimi przywódcami. W 2004 r. został pierwszym zastępcą Aleksieja Gromowa, który był wówczas sekretarzem prasowym Prezydenta Federacji Rosyjskiej. Zajmował się przygotowaniem oraz koordynacją dużych projektów informacyjnych czy konferencji prasowych. Odpowiadał także za kontakt z dziennikarzami zagranicznymi. W 2008 r. został wybrany na przewodniczącego Rady Dyrektorów Telewizji i Radiofonii Mir.

W 2008 r. Władimir Putin wprowadził dekretem stanowisko Sekretarza Prasowego Premiera Rosji do rangi zastępcy szefa aparatu rządu Rosji. Pieskow dwa dni później stał się sekretarzem prasowym premiera Federacji Rosyjskiej. W 2009 r. został włączony do Rady ds. Rozwoju Kinematografii Domowej przy rządzie federacji Rosyjskiej.

Gdy w marcu 2012 r. Putin wygrał wybory prezydenckie, po których po raz trzeci objął urząd prezydenta, Pieskow stał się zastępcą szefa administracji Prezydenta Federacji Rosyjskiej i sekretarzem prasowym prezydenta. Od 2012 r. zaczął nadzorować nowy wydział public relations Kremla, który odpowiadał za koordynację prac informacyjnych władz państwowych, ministerstw i resortów w kraju i za granicą. W 2018 r. został ponownie powołany na stanowisko Zastępcy Szefa Administracji Prezydenta Federacji Rosyjskiej — Sekretarza Prasowego Prezydenta Federacji Rosyjskiej.

Życie prywatne i ciekawostki

w 2015 r. ożenił się z rosyjską łyżwiarką figurową, mistrzynią olimpijską z 2006 r., Tatjaną Nawką, z którą ma córkę Nadieżdę. Jest to jedna z najbogatszych żon spośród wszystkich urzędników Kremla. Z poprzednich dwóch małżeństw ma czwórkę dzieci — syna Nikołaja, córkę Jelizawietę oraz syna Mika i Dieniego.

Pod koniec 2020 roku Pieskow zarabiał więcej niż prezydent Rosji Władimir Putin. Jak sam tłumaczył, majątek zawdzięcza depozytom bankowym oraz środkom przekazanym firmom na zarządzanie. Według rosyjskiego Forbsa w 2021 r. zajął 68. miejsce na liście rankingu dochodów rosyjskich urzędników. Pieskow mówi po arabsku, turecku i angielsku. Lubi tenis, narciarstwo oraz bieganie.

Wojna w Ukrainie

Jako rzecznik Kremla wypowiadał się m.in. na temat warunków zakończenia konfliktu zbrojnego. Udzielił wywiadu Sky News, w którym przyznał, że Rosja poniosła znaczne straty wojskowe. Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę Unia Europejska, Japonia oraz Stany Zjednoczone nałożyły na niego, jego żonę oraz dzieci sankcje personalne.

d3z088d
Dmitrij Siergiejewicz Pieskow
Wykształcenie

historyk-orientalista

Zawód

Polityk

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3z088d
d3z088d
d3z088d
Więcej tematów
d3z088d