Trwa ładowanie...
31-07-2007 18:10

"Dlaczego tylko my pamiętamy o Powstaniu Warszawskim?"

Czas ukazać całą prawdę o Powstaniu Warszawskim - powiedział biskup polowy Wojska Polskiego gen. dyw. Tadeusz Płoski podczas uroczystej mszy św. odprawianej w przeddzień 63. rocznicy wybuchu Powstania. Dlaczego tylko my, Polacy, pamiętamy o największej bitwie drugiej wojny światowej? - pytał biskup.

"Dlaczego tylko my pamiętamy o Powstaniu Warszawskim?"Źródło: PAP
d1pdce1
d1pdce1

Powstanie Warszawskie to jedna z najważniejszych dróg ku wolności warszawiaków i wszystkich Polaków, o których trzeba pamiętać dziś, kiedy wspominamy tamte wydarzenia - powiedział metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz.

W homilii wygłoszonej podczas uroczystej mszy św. polowej w intencji poległych powstańców abp Nycz podkreślił, że "nie można tragicznych wydarzeń historycznych Polski zrozumieć bez Chrystusa i bez krzyża". Każda ofiara, każdy krzyż ku wolności ma sens - dodał. Przypomniał też, że to w Warszawie Jan Paweł II w 1979 roku mówił: "Nie sposób zrozumieć dzisiejszego narodu polskiego bez Chrystusa".

Zdaniem metropolity warszawskiego, "gdybyśmy odrzucili ten klucz do zrozumienia naszego narodu, narazilibyśmy się na zasadnicze nieporozumienie". Nie sposób zrozumieć tego miasta, Warszawy, stolicy Polski, która w 1944 roku zdecydowała się na nierówną walkę, która została opuszczona przez sprzymierzone potęgi - na walkę, w której legła pod własnymi gruzami - jeśli się nie pamięta, że pod tymi samymi gruzami legł również Chrystus Zbawiciel ze swoim krzyżem sprzed kościoła na Krakowskim Przedmieściu - mówił arcybiskup.

Ile trudu, ofiar i krwi poświęcili powstańcy Warszawy, aby Polska i warszawiacy byli wolni. Ile wszyscy z siebie musimy dać, aby nasza Polska była matką wszystkich Polaków gwarantującą bezpieczeństwo i wolność - podkreślił hierarcha.

d1pdce1

Dlaczego tylko my, Polacy, pamiętamy o największej bitwie drugiej wojny światowej? - pytał biskup polowy Wojska Polskiego gen. dyw. Tadeusz Płoski. Dodał, że czas odkłamać historię o tej epopei wojennej i są to nie tylko starania o prawdę historyczną, ale i o należne miejsce Polski w Europie i w świecie.

We mszy, pod przewodnictwem prymasa Polski kardynała Józef Glempa, wzięli udział: prezydent Lech Kaczyński z małżonką, premier Jarosław Kaczyński, przedstawiciele parlamentu, uczestnicy Powstania Warszawskiego, żołnierze Armii Krajowej, kombatanci, przedstawiciele władz Warszawy, wojsko, harcerze oraz mieszkańcy stolicy. Po mszy przed pomnikiem powstańców odbył się apel poległych.

d1pdce1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pdce1
Więcej tematów