Dlaczego bezrobocie jest tak wysokie?

Kraje, które zdecydowały się na transformację, borykają się z wysokim bezrobociem. Niechlubnym liderem jest Polska, gdzie bezrobocie od lat jest uporczywie wysokie - czytamy dziś w "Rzeczpospolitej"

"Polska jest przykładem rozwoju bez zwiększenia zatrudnienia. Zatrudnienie spada od końca lat 90., zaś bezrobocie stabilizuje się na wysokim poziomie i to mimo dość szybkiego wzrostu PKB"- czytamy w raporcie ekonomistów Banku Światowego.

W Polsce mamy dynamiczne rynki pracy wokół wielkich aglomeracji. I tam przepisy działają zupełnie inaczej, niż w małych miejscowościach, gdzie urzędnicy są wszechwładni, a przedsiębiorcy obawiają się zatargów z administracją. Jeśli wzrost gospodarczy nie trafi właśnie do Polski B, bardzo trudno liczyć, że dojdzie do szybszego spadku bezrobocia niż 0,1 pkt procentowego.

Zdaniem autorów raportu, nie ma możliwości, aby w tych krajach, gdzie bezrobocie jest wysokie, można było uporać się z nim tylko poprzez szkolenia i wypłaty zasiłków. I mylne jest przekonanie, że winna jest przede wszystkim mała mobilność oraz niski poziom kwalifikacji. Najlepszym lekarstwem jest stworzenie popytu na pracę, pomoc dla przedsiębiorstw, stworzenie odpowiedniego klimatu inwestycyjnego. Firmy nie mogą tylko zastanawiać się, jak przetrwać. Powinny myśleć, jak się rozwinąć. Muszą mieć także pewność, że nie napotkają barier w zwalnianiu i przyjmowaniu pracowników. Koszty pracy nie mogą być obciążone, jak to jest w Polsce, składkami, które są niemal równe płacy.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)