Dla chorych pomoc, dla sponsora ławeczka
Akcję „Ławeczka sponsora”, mającej na celu uhonorowanie darczyńców biorących udział w programie pomocy osobom z autyzmem, rozpoczyna Fundacja Barbary Piaseckiej Johnson. Sponsorzy, którzy pomagają walczyć z autyzmem otrzymają ławeczkę przy ulicy Świętojańskiej w Gdyni, naprzeciwko Kościoła NMP. Ilość ławeczek ograniczona.
24.04.2003 15:35
Ławeczka w podziękowaniu
W podziękowaniu za przystąpienie Sponsorów do programu pomocy osobom z autyzmem Fundacja BPJ przy współpracy z Urzędem Miasta Gdyni w piątek zamieści na ulicy Świętojańskiej w Gdyni specjalne ławeczki zaopatrzone w nazwę darczyńcy.
Akcji „Ławeczka Sponsora” będzie towarzyszyć projekcja filmu opowiadającego o świecie osób z autyzmem Pt "Paradox Lake" w reżyserii Przemysława Reuta. Projekcja filmu poprzedzona prelekcją i krótką konferencją prasową z udziałem reżysera Pana Przemysława Reuta, odbędzie się o godzinie 12:30 w kompleksie kinowym Silver Screen w Gdyni (Skwer Kościuszki), sala nr 4.
Patronat Honorowy nad całą akcją objął Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, natomiast ambasadorem przedsięwzięcia jest ceniona w świecie aktorka Pani Małgorzata Zajączkowska.
Autyzm - choroba, którą można leczyć
Autyzm jest głębokim zaburzeniem rozwojowym ujawniającym się w pierwszych latach życia dziecka, które występuje u około 15 na każde 10 tysięcy dzieci. Dziecko autystyczne nie jest w stanie nawiązać prawidłowych kontaktów z innymi ludźmi, nie ma potrzeby komunikowania się ze światem i żyje w izolacji nie akceptując żadnych zmian. Jego niechęć do przyswajania nowych umiejętności i skłonność do powtarzania tych samych czynności często jest przeplatana agresją i autoagresją. Jednak dzieciom autystycznym można pomóc.
Poprzez wczesną diagnozę i bezzwłoczne rozpoczęcie efektywnej terapii udaje się zniwelować cechy autyzmu, zaś dzieci mogą stać się pełnowartościowymi członkami społeczeństwa i żyć normalnie. W dzieci autystyczne „warto” inwestować. Każda praca i wysiłek włożony już w najmłodszych latach, może uchronić je od późniejszego życia w zamkniętych zakładach dla osób psychicznie chorych.
Jednak niektóre z nich, nawet gdy dorosną zawsze będą potrzebowały stałej pomocy ze strony terapeutów i opiekunów. Dla tych właśnie osób Fundacja Barbary Piaseckiej Johnson pragnie zainicjować utworzenie pierwszego w Polsce domu grupowego dla młodzieży i dorosłych z autyzmem. (mdz)