Trwa ładowanie...

"Die Welt" o katolicyzmie w Polsce. Mocne słowa polskiego duchownego

Kościołem katolickim w Polsce wstrząsnął ostatnio film pokazujący przypadki molestowania seksualnego dzieci i młodzieży - czytamy w "Die Welt". Polski duchowny Andrzej Kobyliński w rozmowie z dziennikiem krytycznie ocenia zdolności intelektualne i kondycję moralną polskiego katolicyzmu.

Share
"Die Welt" o katolicyzmie w Polsce. Mocne słowa polskiego duchownegoŹródło: Agencja Gazeta, fot: Jakub Orzechowski
d3xc88e

"Chciałbym zaprzeczyć dominującej w Niemczech ocenie, że nasz kraj (Polska) jest tak bardzo katolicki. Polskie społeczeństwo przechodzi obecnie proces sekularyzacji. Dotyczy to przede wszystkim młodego pokolenia" - powiedział w wywiadzie dla "Die Welt" Andrzej Kobyliński - polski duchowny katolicki, filozof, etyk, profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Autor materiału, warszawski korespondent dziennika Philipp Fritz wyjaśnia, że Kobyliński należy do nielicznego grona duchownych, którzy nie wahają się krytykować Kościół.

Pytany o przyczynę późnych w stosunku do innych krajów rozliczeń ze sprawcami pedofilii wśród księży, Kobyliński zaznaczył, że Polska jest nadal "krajem postkomunistycznym". "To znaczy, że w Polsce istnieją dodatkowe struktury tuszowania i milczenia" - wyjaśnił.

Zobacz także: Taśmy Falenty. Miller zdradza, co może być na taśmie z Kwaśniewskim

Jak dodał, Kościół katolicki w Polsce ma "wysoką społeczną pozycję". W okresie zaborów był "strażnikiem polskiej tożsamości", a podczas wojen i w czasach komunizmu zastępował struktury państwowe.

d3xc88e

Rola Kościoła w Polsce jest większa niż w Niemczech czy we Włoszech. Dlatego bariera, którą trzeba przekroczyć krytykując Kościół, jest w Polsce znacznie wyższa niż w innych krajach - tłumaczył Kobyliński.

Nie tylko PiS

Duchowny przyznał, że duża część Kościoła, przede wszystkim jego kierownictwo, wspiera PiS. Zastrzegł jednak, że nie dotyczy to całego Episkopatu. Za nieprawdziwy uznał rozpowszechniony w Niemczech stereotyp, że katolicyzm w Polsce jest monolitem, a wszyscy jego członkowie oklaskują PiS.

"Prawie każda partia ma swoich biskupów, którzy z nią sympatyzują" - powiedział duchowny. Przyznał, że PiS uważa się za partię, która broni wartości Kościoła. Jednak nawet w tej partii stosunek do Kościoła zmienia się.

"Pozycja Kościoła od kilku już lat nie jest tak silna, jak to się wydaje osobom z zewnątrz. Katolicyzm w naszym kraju jest silny ze względu na pielęgnowaną tradycję. Jest jednak słaby intelektualnie i moralnie" - powiedział Kobyliński.

d3xc88e

Nie wszyscy znają zasady wiary

Jego zdaniem nie wszyscy katolicy znają zasady wiary. "Jeśli chodzi o moralność, alkoholizm i korupcję, stoją one w sprzeczności do nauk Kościoła. Polska upodobnia się pod względem moralnym do liberalnych Niemiec i Francji" - uważa Kobyliński.

Polski duchowny powiedział, że Kościół w Polsce podlega zmianom, a jednym z powodów tych zmian jest postawa papieża Franciszka. "Odczuwamy w Polsce presję Rzymu" - powiedział Kobyliński zwracając uwagę, że papież pragnie Kościoła "mniej bizantyjskiego, a bardziej skromnego".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3xc88e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xc88e
d3xc88e
Więcej tematów