Świat"Dialog Rosji z Polską wyraźnie się ożywił"

"Dialog Rosji z Polską wyraźnie się ożywił"

MSZ Rosji wyraziło nadzieję, że wizyta premiera Donalda Tuska w Moskwie będzie poważnym
impulsem rozwojowym dla rosyjsko-polskich stosunków. Z
zadowoleniem skonstatowało też, że dialog polityczny między Rosją
a Polską wyraźnie się ożywił.

"Dialog Rosji z Polską wyraźnie się ożywił"
Źródło zdjęć: © AFP

06.02.2008 | aktual.: 06.02.2008 11:24

Pragnę podkreślić, że strona rosyjska zawsze dążyła do utrzymywania z Polską normalnych dobrosąsiedzkich kontaktów, nie dramatyzując występujących rozbieżności i dążąc do konstruktywnego rozwiązywania otwartych problemów - oświadczył rzecznik MSZ Rosji Michaił Kamynin.

Rosyjski dyplomata dodał, że Moskwa z zadowoleniem wita podobną gotowość Warszawy deklarowaną przez rząd Donalda Tuska.

Liczymy, że na gruncie pragmatyzmu, wzajemnych korzyści i poszanowania interesów partnera rosyjsko-polskie stosunki otrzymają poważny impuls do systematycznego rozwoju - powiedział Kamynin.

Przypomniał, że osiągnięto już porozumienie w sprawie wznowienia prac komisji ds. strategii rosyjsko-polskich relacji pod przewodnictwem szefów MSZ obu krajów, a także rosyjsko-polskiego forum obywatelskiego, którego pracami pokierują Leonid Draczewski, b. ambasador Rosji w Polsce, a obecnie wiceprezes koncernu elektroenergetycznego RAO JES, oraz reżyser Krzysztof Zanussi.

Jako przykłady ożywienia sąsiedzkich stosunków dyplomata wymienił rozmowy ministrów spraw zagranicznych Rosji i Polski Siergieja Ławrowa i Radosława Sikorskiego w grudniu 2007 roku w Brukseli i roboczą wizytę szefa polskiej dyplomacji w Moskwie w styczniu tego roku.

Kamynin przypomniał też, że w styczniu w Warszawie odbyły się dwustronne konsultacje poświęcone planom rozmieszczenia elementów tarczy antyrakietowej USA w Europie Środkowej, a w Moskwie - sprawom konsularnym i problemom żeglugi przez Cieśninę Pilawską.

Rzecznik podkreślił, że Polska jest czołowym partnerem gospodarczym Rosji spośród krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Podał, że według wstępnych danych, obroty handlowe między obu państwami w 2007 roku osiągnęły rekordową wartość 17 mld dolarów.

Jednocześnie struktura rosyjsko-polskiego handlu nie odpowiada współczesnym wymaganiom i możliwościom. W związku z tym obie strony powinny dołożyć starań, aby poprawić warunki dla wzajemnych inwestycji, a także przystąpić do opracowywania perspektywicznej agendy dla współpracy ekonomicznej - wskazał przedstawiciel MSZ Rosji.

Liczymy, że po mianowaniu polskiego współprzewodniczącego ożywi swoje prace międzyrządowa komisja ds. współpracy gospodarczej - dodał Kamynin.

Przypomniał również, że w listopadzie 2007 roku Polska wycofała zastrzeżenia w sprawie członkostwa Rosji w OECD oraz że w wyniku rozmów szefów rolnictwa obu krajów, Aleksieja Gordiejewa i Marka Sawickiego, podpisano porozumienia dotyczące warunków eksportu produkcji mięsnej i roślinnej z Polski do Rosji.

Ważnym kapitałem dla pozytywnego rozwoju rosyjsko-polskich stosunków są niezmiennie intensywne kontakty w sferze kulturalno- humanitarnej, opierające się na bogactwie tradycji i zainteresowaniu społeczeństw dwóch krajów kulturą partnera - powiedział Kamynin.

Zauważył, że "wyrazem tego jest porozumienie o regularnym organizowaniu na zasadzie wzajemności sezonów kultury".
Jerzy Malczyk

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)