Dialog cypryjsko-turecki
Prezydent Republiki Cypru Tassos Papadopulos ogłosił w piątek, że zaprosił Turcję do rozmów dotyczących kwestii spornych między dwoma krajami. Dał przy tym do zrozumienia, że kwestie te mogłyby spowodować weto Cypru w sprawie podjęcia negocjacji członkowskich Turcji z UE.
Pragnę ujawnić, że wysłaliśmy list do rządu sąsiedniego kraju, w którym wyrażamy gotowość do dialogu w celu wyjaśnienia naszych stanowisk - powiedział Papadopulos na kolacji wydanej na cześć premiera Grecji Kostasa Karamanlisa, przebywającego z oficjalną wizytą w Nikozji.
W tym liście mówimy również jak widzimy rozwój stosunków między Cyprem a Turcją przed i po 17 grudnia, aż do przystąpienia Turcji do Unii Europejskiej i jak widzimy wspólną pokojową przyszłość jako członków Unii Europejskiej - dodał.
Turcja nie uznaje rządu Republiki Cypru (greckiej). 17 grudnia na szczycie UE ma zapaść decyzja w sprawie ewentualnego rozpoczęcia negocjacji członkowskich z Turcją. Republika Cypru, członek UE od maja 2004 r. dała do zrozumienia, że może przeszkodzić ambicjom Ankary, jeśli chodzi o przystąpienie do UE, zgłaszając weto, jeśli Turcja jej nie uzna, tak jak uczyniła to wobec pozostałych 24 krajów UE.
Teraz do Turcji należy przyjęcie tego zaproszenia i wyzwania - powiedział Papadopulos.
Premier Grecji Karamanlis, po rozmowach z Papadopulosem w Nikozji, poparł stanowisko Cypru podkreślając, że Turcja powinna uznać Republikę Cypru, jeśli chce podjąć negocjacje członkowskie z Unią.
Od 1974 r. Cypr podzielony jest na część grecką - południową i turecką - północną. Na arenie międzynarodowej uznawana jest tylko grecka Republika Cypru. Samozwańczą Republikę Turecką Północnego Cypru uznaje tylko Ankara.