Devil Blues zwycięzcą VIII Festiwalu Muzycznego im. Ryśka Riedla
Zespół Devil Blues z Białegostoku
zwyciężył w konkursie VIII
Festiwalu Muzycznego im. Ryśka Riedla. Impreza ma przypominać
postać tego zmarłego dokładnie przed 12 laty charyzmatycznego
wokalisty zespołu Dżem, przestrzegać młodzież przed zgubnym
wpływem narkotyków oraz promować młode kapele.
W festiwalowym konkursie wystąpiło siedem początkujących zespołów rockowych i bluesowych, wyłonionych spośród 64 pierwotnie zgłoszonych. Muzyka zwycięskiego w festiwalu zespołu Devil Blues określana jest jako ognisty blues rock. Drugie miejsce zajęła bluesowa grupa Ości z Tychów, a trzecie bluesrockowy Liść, również z tego miasta. Wyboru dokonało jury pod przewodnictwem Jana Chojnackiego.
Już w sobotę, w pierwszym dniu festiwalu, konkursowe występy oraz koncerty gwiazd oglądała ponad 10-tysięczna publiczność. Wydarzeniem tego dnia był koncert legendarnego amerykańskiego bluesmana, Taj Mahala, zaliczanego - wraz z B.B. Kingiem i Johnem Lee Hookerem - do pierwszej trójki twórców bluesa. Polskimi gwiazdami soboty były grupy Tranzystors z Tymonem Tymańskim, PtakY, Coma oraz Perfect.
Drugiego dnia festiwalu, podczas półgodzinnych występów powtórnie zaprezentowali się laureaci tegorocznego konkursu, zagrał też zwycięzca poprzedniej edycji imprezy - zespół Rockomotive. Po nich występowały gwiazdy - zespoły Paradox!, Obstawa Prezydenta, Riders, Hey, Cree oraz - jak co roku na finał - Dżem.
Zdaniem organizatora festiwalu, Adama Antosiewicza, impreza znana jest z niezwykłego klimatu, a jej organizatorzy co roku starają się, by była lepsza._ To nie tylko chodzi o Taj Mahala, chodzi o cały festiwal. Nagłośnienie i oświetlenie są na najwyższej półce światowej, mamy ogromny ekran, powiększyliśmy też w tym roku pole namiotowe_ - zaznaczył Antosiewicz.
W opinii policjantów ok. 10 tys. uczestników festiwalu, jak co roku, nie sprawiło większych kłopotów. Impreza jest spokojna, zdarzają się tylko drobne kradzieże czy zatrzymania z powodu posiadania narkotyków, ale to tylko pojedyncze przypadki- ocenił Adam Jachimczak ze śląskiej policji.
Od początku istnienia festiwal odbywa się pod hasłem "Ku przestrodze" - jego ideą jest uświadomienie młodzieży niebezpieczeństwa uzależnienia od narkotyków, które było przyczyną przedwczesnej śmierci Riedla. Gościł na nim m.in. Marek Kotański. Co roku swoje stoiska przy głównej festiwalowej alejce rozstawiają organizacje i stowarzyszenia promujące wolny od nałogów styl życia.
Urodzony w 1956 r. Ryszard Riedel był wokalistą i autorem tekstów grupy Dżem. Jego najsłynniejsze utwory to m.in. "Skazany na bluesa", "Czerwony jak cegła", "Whisky" czy "List do M.". Zmarł 30 lipca 1994 r.