Dermatolodzy alarmują: opalanie prowadzi do powstania nowotworów
Opalanie niszczy skórę, przyspiesza jej starzenie i może doprowadzić do powstania nowotworów - alarmują dermatolodzy. Profesor Piotr Rutkowski z warszawskiego Centrum Onkologii podkreśla, że oparzenia słoneczne, do których często dochodzi podczas wakacji mają bezpośredni związek z uszkodzeniem skóry i są szczególnie niebezpieczne dzieci.
Profesor Rutkowski wyjaśnia, że słońce stymuluje skórę do wytwarzania witaminy D. Jednak wystarczy zaledwie 10 minut w dzień słoneczny, aby zaspokoić tygodniowe zapotrzebowanie organizmu na te witaminę.
Profesor Rutkowski radzi, aby podczas wypoczynku nad morzem lub jeziorami unikać nadmiernego słońca między godziną 10.00 a 16.00, stosować kremy z filtrami UVA i UVB i nosić okulary przeciwsłoneczne. Warto też pamiętać, korzystając z kąpieli, aby 4-6 godzin powtarzać smarowanie kremem z filtrami.
Profesor Rutkowski apeluje, aby regularnie oglądać skórę. Jeżeli występują nietypowe pieprzyki, znamiona należy zgłosić się do dermatologa lub chirurga onkologa.
Najczęstszym nowotworem skóry jest czerniak. Szacuje się, że w Polsce co roku zachorowuje na czerniaka ponad 2300 osób. Prawie połowa z nich umiera, bo rak został zbyt późno wykryty.