Trwa ładowanie...
d11bitz
03-12-2008 11:50

Depresja i napady paniki osłabiają pamięć

U osób cierpiących na choroby o podłożu
lękowym, jak np. depresja, czy napady paniki, mózg
niewystarczająco hamuje niechciane wspomnienia - wykazały badania
włoskie, o których informuje serwis internetowy EurekAlert.

d11bitz
d11bitz

- W przypadku pacjentów z poważną depresją i innymi zaburzeniami psychicznymi związanymi ze stresem, traumatyczne wspomnienia są źródłem niepokoju. A ponieważ wspomnienia te nie są odpowiednio blokowane przez mózg, nieustannie zakłócają życie pacjentów - wyjaśnia prowadząca badania Nivedita Agarwal.

Naukowcy z Uniwersytetu w Udine wykorzystali funkcjonalny rezonans magnetyczny (fMRI), aby prześledzić zmiany w aktywności mózgu 59 osób, które wykonywały zadanie pamięciowe. W badaniu udział wzięło 11 pacjentów cierpiących na tzw. dużą depresję; 13 pacjentów z uogólnionymi zaburzeniami lękowymi (tj. cierpiących na długotrwałe bezpodstawne lęki); 9 z napadami paniki; 5 z tzw. pogranicznym zaburzeniem osobowości (które też ma podłoże lękowe) oraz 21 zdrowych osób. Wszyscy badani przyznali się do tego, że w pewnym momencie swojego życia przeżyli jakieś stresujące, traumatyczne wydarzenie, jak przemoc fizyczna czy seksualna, trudny związek lub molestowanie.

Po przeczytaniu par neutralnych słów, wszyscy uczestnicy testów przeszli badanie fMRI. W jego trakcie pokazywano im jedno słowo z pary i proszono, aby przypomnieli sobie drugie słowo albo żeby nie przywoływali go z pamięci.

Badanie wykazało, że u pacjentów z chorobami o podłożu lękowym kora przedczołowa - czyli obszar mózgu odpowiedzialny m.in. za hamowanie wspomnień - miał nieprawidłową aktywność. Obszar ten jest połączony z hipokampem, który przetwarza i utrwala informacje.

d11bitz

W czasie fazy testu, która polegała na blokowaniu pamięci, u pacjentów z tymi schorzeniami hipokamp był bardziej aktywny niż u osób zdrowych. Sugeruje to niedostateczne pobudzenie kory przedczołowej, która za słabo hamuje hipokampa, a co za tym idzie - niechciane wspomnienia.

- Dane te wskazują, że mechanizm blokowania wspomnień działa nieprawidłowo u osób z chorobami o podłożu lękowym, przede wszystkim z powodu zmian w korze przedczołowej - mówi Agarwal. Jak przypomina badaczka, osoby te często skarżą się na słabą pamięć. Jej zdaniem, może to mieć związek właśnie ze zmianami w korze przedczołowej. Wiadomo bowiem, że blokowanie pewnych wspomnień jest kluczem do lepszego zapamiętywania innych informacji.

Naukowcy zaprezentowali wyniki swoich badań dzisiaj na dorocznym spotkaniu Towarzystwa Radiologicznego Ameryki Północnej (Radiological Society of North America).

d11bitz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11bitz
Więcej tematów