Trwa ładowanie...
IAR

Demonstracje we Francji przeciwko polityce rodzinnej socjalistów

We Francji wielotysięczne tłumy manifestowały przeciwko polityce rodzinnej socjalistów. Demonstracje odbyły się na ulicach Paryża i Bordeaux.
Share
Demonstracja w Paryżu
Demonstracja w ParyżuŹródło: AFP, Fot: Alain Jocard
d197gu5

Według organizatorów, w proteście w Paryżu uczestniczyło pół miliona osób, według policji - 70 tysięcy. Podobne różnice w ocenie liczby protestujących dotyczyły demonstracji w Bordeaux.

Manifestacja pod hasłem "La Manif pour tous" (Manifestacja dla wszystkich), nawiązującym do ustawy społecznej zwanej "Małżeństwa dla wszystkich", dotyczącej małżeństwach homoseksualnych i adopcji przez nie dzieci, zorganizowana była, aby zaprotestować przeciw matkom surogatkom (tzw. ciążom zastępczym - GPA) oraz cięciom budżetowym, w związku z którymi zmniejszone zostaną zasiłki rodzinne.

"Nie dla matek surogatek", "Brzuchy to nie wózki golfowe", "Chrońmy rodzinę" - głosiły transparenty protestujących. AFP przypomina, że premier Francji Manuel Valls zapewnił publicznie, że GPA będzie nadal zabronione we Francji.

d197gu5

Poprzednio "La Manif pour tous" organizowano, by oprotestować ustawę zezwalającą na małżeństwa gejów. Weszła ona w życie 18 maja 2013 roku po czterech miesiącach zaciętej batalii parlamentarnej.

Uczestnicy tych marszów krytykują też takie zjawiska jak wspomagane techniki rozrodcze czy skrócenie urlopu rodzicielskiego.

Herve Mariton - deputowany opozycyjnej, prawicowej UMP wyjaśniał, że bierze udział w demonstracji, gdyż dla niego rodzina jest podstawą społeczeństwa. Dodał, iż im trudniejszy staje się świat, tak jak to się dzieje dzisiaj w sferze społecznej czy ekonomicznej, tym większe znaczenie ma rodzina jako to miejsce, które jest dla człowieka bezpieczną przystanią.

W stolicy odbyła się także kontrmanifestacja z udziałem zwolenników równości dla wszystkich, także dla par tej samej płci.

Mimo organizowania manifestacji i mobilizowania sporych tłumów ruch "La Manif" zdobył jak dotąd poparcie tylko 30 proc. Francuzów - podaje AFP w oparciu o sondaż przeprowadzony na zlecenie portalu informacyjnego Atlantico.

d197gu5

Podziel się opinią

Share
d197gu5
d197gu5
Więcej tematów