Trwa ładowanie...
24-04-2008 20:30

"Demokracja to najlepszy system, ale problemy będą"

Demokracja to najlepszy system na świecie, ale nie oznacza on kresu problemów - powiedziała w Warszawie były sekretarz stanu USA Madeleine Albright, która wzięła udział w XIII Debacie Tischnerowskiej zorganizowanej na Uniwersytecie Warszawskim. Tematem debaty były wartości w polityce międzynarodowej.

"Demokracja to najlepszy system, ale problemy będą"Źródło: PAP
dea8go9
dea8go9

Popierajmy demokrację, działajmy jako zespół - apelowała Albright. Jej zdaniem w polityce zagranicznej ważne są takie wartości jak: pokój, sprawiedliwość oraz prawo. Przyznała jednocześnie, że w polityce międzynarodowej trzeba łączyć idealizm z realizmem.

Albright oceniła, że celem Stanów Zjednoczonych jest wprowadzenie w świecie takich zasad jak szacunek dla każdego życia oraz walka z nienawiścią. Jako przykład, takich działań podała papieża Jana Pawła II, dzięki któremu - jak mówiła - wzrastała na świecie demokracja oraz Kazimierza Pułaskiego, który walczył za wolność Polski i Stanów Zjednoczonych.

Albright zauważyła też, że w ostatnim roku poprawiła się sytuacja w Iraku, m.in. jest mniej ataków na siły koalicyjne. Jak jednak dodała, w Iraku (jak i w Afganistanie) potrzebne jest przede wszystkim rozwiązanie polityczne, a nie militarne.

Była sekretarz stanu USA zapewniła również, że kocha Polskę i Polaków. Podkreśliła, że zawsze była pod wrażeniem bohaterstwa Polaków i ich walki o demokrację w latach 80.

dea8go9

W ocenie byłego szefa MSZ Bronisława Geremka, polityka nie może być tylko walką o władzę, ponieważ - przekonywał - państwo jest dobrem wspólnym. Jak podkreślił, podstawową zasadą działania powinno być "poszanowanie człowieka i życia".

Polityka powinna być jak najbliższa człowiekowi. Demokracja to nie tylko rządy większości, władza musi oddać obywatelowi głos, musi pytać się obywatela. Wtedy jest demokratyczna - powiedział Geremek. Albright nazwała Geremka "mistrzem wolności".

W ocenie b. wiceministra spraw zagranicznych Pawła Kowala (PiS) nie można "rozbrajać" polityki zagranicznej z wartości. Potrzebujemy wyścigu zbrojeń wartości - powiedział.

Według szefa Fundacji im. Stefana Batorego, politologa Aleksandra Smolara, w demokracji są pewne pułapki. Jako przykład podał wybory w Palestynie, gdzie wygrał terrorystyczny Hamas, oraz wybory prezydenckie w Iranie, gdzie zwyciężył polityk o poglądach antysemickich - Mahmud Ahmadineżad.

Nic nie jest proste. Demokracja też - odpowiedziała Albright.

Madeleine Albright objęła - jako pierwsza kobieta w historii Stanów Zjednoczonych - stanowisko sekretarza stanu USA w styczniu 1997 roku, z nominacji ówczesnego prezydenta Billa Clintona. Sprawowała je do stycznia 2001 roku.

dea8go9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dea8go9
Więcej tematów