Polska"Demokracja" nagrodzona na 17. Międzynarodowym Festiwalu Komiksu

"Demokracja" nagrodzona na 17. Międzynarodowym Festiwalu Komiksu

Robert Olesiński, Adrian Madej i Paweł Marszałek
otrzymali nagrodę Grand Prix kończącego się w niedzielę 17.
Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi za pracę pt.
"Demokracja". Ich komiks został oceniony najwyżej spośród ponad 90
prac nadesłanych przez debiutantów i profesjonalistów z Polski
oraz Czech, Irlandii i Austrii.

08.10.2006 | aktual.: 09.10.2006 15:34

Laureaci otrzymali statuetkę "Komiksusa", 2 tys. zł, wyjadą też na Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Angouleme we Francji. Tę ostatnią nagrodę ufundowała Ambasada Francji w Polsce - poinformował PAP rzecznik prasowy Festiwalu Piotr Kasiński. Przyznano również po trzy nagrody w dwóch kategoriach: debiutantów i profesjonalistów. Jury, któremu przewodniczył Wojciech Birek, wysoko oceniło poziom tegorocznego konkursu.

"Warto odnotować pojawienie się prac odwołujących się do aktualnej sytuacji w naszym kraju, a także większej liczby prac debiutantów reprezentujących niezły poziom warsztatowy" - podkreślił Kasiński.

Festiwalowa publiczność za najlepszy polski album komiksowy wydany w ostatnim roku uznała "Blaki" Karola Konwerskiego i Mateusza Skutnika. W trakcie imprezy doktorat humoris causa - czyli nagrodę im. Papcia Chmiela (Henryka Chmielewskiego), twórcy "Tytusa, Romka i A'Tomka" za zasługi dla polskiego komiksu, otrzymał Maciej Parowski.

Festiwal, odbywający się m.in. w Łódzkim Domu Kultury, jest uważany przez miłośników komiksów za jedną z ważniejszych tego typu imprez w tej części Europy. Przez trzy dni miłośnicy historyjek obrazkowych mieli okazję spotkać się ze znanymi twórcami komiksów.

Na Festiwalu gościli m.in. Tadeusz Raczkiewicz ("Tajfun"), Tomasz Leśniak i Rafał Skarżycki ("Jeż Jerzy"), Władysław Krupka - scenarzysta słynnego "Kapitana Żbika" oraz Michał "Śledziu" Śledziński, pracujący nad nowym komiksem, którego bohaterem będzie komisarz Żbik, wnuk legendarnej komiksowej postaci. Na festiwalu zaprezentowano także efekty polsko-rosyjskiego projektu "City Stories", w ramach którego scenarzyści i rysownicy z Polski i Rosji stworzyli wspólnie rysunkowe opowieści mające związek z Łodzią.

W programie festiwalu znalazły się także wystawy, warsztaty dla rysowników i scenarzystów, sympozjum komiksologiczne oraz pokazy animacji. Tradycyjnie powodzeniem cieszyła się giełda komiksów, na której obok prywatnych kolekcjonerów swoje najnowsze komiksy prezentowali wydawcy.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)