Trwa ładowanie...

Definicja gwałtu. Lewica składa projekt ustawy

Klub Lewicy złoży w poniedziałek w Sejmie projekt ustawy zakładający zmianę definicji gwałtu. Zgodnie z propozycją noweli gwałtem jest nieuzyskanie wyraźnej i świadomej zgody na kontakt seksualny.
Share
Definicja gwałtu. Lewica składa projekt ustawy w Sejmie
Definicja gwałtu. Lewica składa projekt ustawy w SejmieŹródło: Getty Images, Fot: Omar Marques
d2g8klw

Projekt zmiany zapisów Kodeksu karnego dotyczących gwałtu przygotowały organizacje kobiece pod auspicjami Fundacji Feminoteka. Dokument, opracowany przez mec. Danutę Wawrowską, ma zostać złożony w Sejmie przez klub Lewicy.

- Składamy projekt w Międzynarodowym Dniu Kobiet, bo 8 marca nie wziął się z chęci reklamowania usług kwiaciarni czy cukierni. Za tą datą kryją się nie tylko kwiaty czy dawane dawniej pończochy, ale przede wszystkim prawa kobiet, ich bezpieczeństwo i autonomia. Chcemy, by tego symbolicznego dnia rozpoczęła się rzeczywista zmiana - powiedziała posłanka Anita Kucharska-Dziedzic z Wiosny.

Zaznaczyła, że problem zmiany definicji gwałtu nie dotyczy jedynie kobiet. - On dotyczy relacji międzyludzkich. Przemoc seksualna dotyka także mężczyzn i młodych chłopców - stwierdziła parlamentarzystka.

d2g8klw

Zobacz też: Nowe obostrzenia. Nauczanie hybrydowe w dwóch województwach. Komentarz eksperta

Zgodnie z propozycją noweli gwałtem jest nieuzyskanie wyraźnej i świadomej zgody na kontakt seksualny. Oprócz tego minimalna kara za taki czyn zostałaby podwyższona z dwóch do trzech lat.

Obowiązujący przepis mówi, że do zgwałcenia dochodzi przy doprowadzeniu do obcowania płciowego "przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem".

d2g8klw

Definicja gwałtu. Apel RPO i konsultacje projektu

O zmianę tego zapisu apeluje m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich, odwołując się do aktów prawa międzynarodowego, w tym do Konwencji przeciw przemocy wobec kobiet, proponując, by definicja gwałtu była oparta na braku zgody na współżycie, a nie na konieczności stawiania widocznego oporu.

W lutym w Sejmie odbyło się wysłuchanie publiczne projektu. Uwagi do projektu można było także przesyłać przez internet.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2g8klw

Podziel się opinią

Share
d2g8klw
d2g8klw
Więcej tematów