Deficyt w budżecie Stolicy Apostolskiej
Po raz pierwszy od trzech lat, a więc od początku
pontyfikatu Benedykta XVI, Stolica Apostolska zanotowała deficyt w
swym budżecie - wynika z ogłoszonego w Watykanie raportu
ekonomicznego.
W budżecie Stolicy Apostolskiej za 2007 r. stwierdzono deficyt w wysokości 9 milionów euro. W ciągu trzech poprzednich lat łączna nadwyżka wyniosła zaś, jak poinformowano, 15 mln 200 tysięcy euro.
W bilansie dochodowego zawsze Państwa Watykańskiego, czerpiącego zyski z Poczty Watykańskiej i biletów wstępu do masowo obleganych Muzeów, zanotowano nadwyżkę w wysokości 6,7 mln euro.
To jednak niewiele w porównaniu z 21 milionami nadwyżki w 2006 r. Wytłumaczono to znacznymi nakładami na remont Kaplicy Paulińskiej w Pałacu Apostolskim oraz rzymskich bazylik świętego Pawła za Murami i Matki Bożej Większej, a także - jak się podkreśla w sprawozdaniu - na "środki bezpieczeństwa w Państwie Watykańskim".
Na utrzymanie i funkcjonowanie Kurii Rzymskiej, w tym wszystkich watykańskich urzędów i innych instytucji, wydano w zeszłym roku 125 milionów euro.
Wpływy z wynajmu licznych posiadanych przez Stolicę Apostolską nieruchomości w Rzymie wyniosły 36,3 milionów euro.
Jak co roku deficyt odnotowano w budżecie Radia Watykańskiego oraz dziennika "L'Osservatore Romano"; osiągnął on sumę 14,6 mln euro.
3 miliony euro zysku przyniosły watykańska drukarnia, wydawnictwo LEV oraz Watykański Ośrodek Telewizyjny (CTV).
Watykan poinformował też, że zachowujący anonimowość ofiarodawca przekazał w 2007 roku Stolicy Apostolskiej darowiznę w wysokości 14 milionów dolarów (9 mln euro). (mg)
Sylwia Wysocka