Decyzje sądów zagrażają wolności prasy
Centrum Monitoringu Wolności Prasy oświadczyło, że decyzje dwóch sądów, zwalniające dziennikarzy z zachowania tajemnicy zawodowej, są poważnym zagrożeniem dla wolności prasy w Polsce.
Chodzi o decyzję Sądu Rejonowego w Warszawie, który zezwolił na przesłuchanie dwojga dziennikarzy tygodnika "Wprost", aby wyjawili, od kogo uzyskali zeznania gangstera "Masy", obciążające niektórych polityków. Sąd Rejonowy w Płocku zezwolił natomiast na przesłuchanie dziennikarzy "Wprost" i dwóch dzienników w sprawie zeznań byłego szefa PZU, także obciążających polityków.
Centrum Monitoringu Wolności Prasy podkreśliło, że prawo prasowe dopuszcza zwolnienie z tajemnicy dziennikarskiej tylko w razie informacji o przygotowaniach do najcięższych przestępstw: morderstwa, ludobójstwa, spowodowania katastrofy lub ataku na ustrój państwa, prezydenta albo siły zbrojne. Postanowienia obu sądów takich spraw nie dotyczą.
Centrum dodało, że gdyby dziennikarze, którzy zapowiadają, że nie ujawnią informatorów, zostali ukarani, to "zła sława dziennikarskich cel w polskich więzieniach obciąży nadgorliwych prokuratorów i sędziów".