ŚwiatDecyzja ws. cmentarza lwowskiego w czwartek?

Decyzja ws. cmentarza lwowskiego w czwartek?

Lwowska rada miejska nie otrzymała jeszcze oficjalnej informacji na temat zawartego w Warszawie porozumienia o otwarciu Cmentarza Orląt Lwowskich. "Czekamy na powrót z Polski naszej delegacji, ale decyzja o dacie otwarcia może być podjęta już w najbliższy czwartek" - powiedział przewodniczący rady Zinowij Siryk.

Minister spraw zagranicznych Polski Adam Rotfeld oświadczył wcześniej, że nekropolia może być otwarta już w czerwcu i że w poniedziałek strona polska osiągnęła porozumienie z władzami ukraińskimi w tej sprawie. Rotfeld powiedział, że na prośbę władz ukraińskich polski MSZ nie podaje na razie szczegółów porozumienia. Minister dodał, że zrobią to wkrótce władze Lwowa.

1 czerwca Fakty TVN przytoczyły wypowiedź mera Lwowa Lubomyra Buniaka o tym, że cmentarz zostanie oficjalnie otwarty prawdopodobnie 24 czerwca.

Jeżeli ustalenia komitetów prezydentów Polski i Ukrainy potwierdzą się, ta data jest realna. Myślę, że rada Lwowa może zająć się tą sprawą na swej najbliższej sesji, czyli w czwartek - powiedział Siryk.

Ihor Hawryszkewycz, dyrektor Muzeum Cmentarza Łyczakowskiego, na terenie którego znajduje się polska nekropolia, również uważa, że do jej otwarcia może dojść 24 czerwca. Jeśli nie pojawią się żadne obiektywne przeszkody, cmentarz może być otwarty - uważa. Dodał, że "obiektywne przeszkody" to na przykład niesprzyjające warunki atmosferyczne, mogące przeszkodzić w przygotowaniu do uroczystości.

Hawryszkewycz poinformował również, że opiekująca się cmentarzem Orląt firma Energopol-Kijów rozpoczęła tam w poniedziałek prace renowacyjne. Są to poprawki kosmetyczne, polegające na naprawie uszkodzonych przez deszcz i śnieg elementów, czyszczeniu płyt, poprawianiu alejek - powiedział.

Cmentarz Orląt Lwowskich wchodzi w skład Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie. Spoczywają tam Polacy polegli w walkach z Ukraińcami w latach 1918-1919 i w czasie wojny polsko-sowieckiej z 1920 r. Pochowanych jest tam blisko 3 tys. żołnierzy, głównie chłopców - stąd nazwa Cmentarz Orląt.

Po II wojnie światowej cmentarz został zdewastowany. Prace porządkowe strona polska rozpoczęła w 1989 r. Spór w sprawie cmentarza ciągnął się przez kilka lat. Cmentarz miał być otwarty w 2002 r., ale do uroczystości nie doszło, bo Ukraińcy nie zgodzili się na napis na płycie głównej : "Bohatersko poległym za Polskę w latach 1919-1921". W połowie maja osiągnięto kompromis w sprawie treści napisu, który ma brzmieć: "Tu leży żołnierz polski poległy za Ojczyznę".

Jarosław Junko

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)