Decyzja ws. atomu podjęta? Moskwa i Sasin lecą do USA
Minister aktywów państwowych Jacek Sasin z minister klimatu i środowiska Anną Moskwą mają w najbliższy weekend polecieć do Stanów Zjednoczonych. Podczas wizyty polskich polityków w USA mają odbyć się rozmowy na temat kontraktu na budowę pierwszego bloku elektrowni jądrowej, którego wykonawcą będzie amerykański Westinghouse - informuje w czwartek Business Insider.
20.10.2022 | aktual.: 20.10.2022 09:15
Na początku września Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało o złożeniu przez USA oficjalnej oferty dotyczącej budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Polski rząd miał w ciągu miesiąca podjąć decyzję w tej sprawie.
Z medialnych doniesień wynika, że wybór padnie na amerykański Westinghouse. Business Insider podaje zaś, że w najbliższym czasie polska delegacja poleci do USA dograć szczegóły.
"W jej skład wejdą wicepremier Jacek Sasin oraz minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Zostało jeszcze do dogadania kilka szczegółów związanych z wyborem Westinghouse na dostawcę technologii do pierwszej 'atomówki' - pisze portal, cytując źródło z kręgów rządowych. Jak podkreśla źródło serwisu, wizyta ma być krótka i podczas niej dojdzie do spotkania Sasina i Moskwy z amerykańską sekretarz energii Jennifer Granholm.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pierwszy blok elektrowni jądrowej ma ruszyć w 2033 roku
Ofertę w sprawie wybudowania reaktorów Polska dostała już także od Francji i Korei Południowej. Najpewniej jednak wybór padnie na amerykańską firmę.
Amerykańska oferta ma dotyczyć budowy reaktorów Westinghouse typu AP1000. Cztery takie bloki pracują w Chinach, dwa mają ruszyć w najbliższych miesiącach w USA. Chiny planują budowę kolejnych czterech takich bloków.
Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej Polska planuje budować nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory typu PWR. W Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. zakłada się, że w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok polskiej elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków o mocy do 9 GW. Polski rząd oczekuje, że partner w programie jądrowym obejmie także 49 proc. udziałów w specjalnej spółce, dostarczy odpowiedniego finansowania i będzie uczestniczył nie tylko w budowie, ale i eksploatacji elektrowni jądrowych.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ
Źródło: Business Insider, WP Wiadomości