Trwa ładowanie...
01-02-2015 11:09

Debalcewe atakowane przez separatystów, ale siły ukraińskie panują nad sytuacją

13 ukraińskich wojskowych zostało zabitych w ciągu ostatniej doby w walkach ze wspieranymi przez Rosję separatystami na wschodniej Ukrainie - poinformował przedstawiciel Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) tego kraju Wołodymyr Polowyj. Oświadczył też, że sytuacja w rejonie miasta Debalcewe, które jest atakowane przez rebeliantów, jest całkowicie opanowana przez siły ukraińskie.

Debalcewe atakowane przez separatystów, ale siły ukraińskie panują nad sytuacjąŹródło: PAP/EPA, fot: Nastasia Vlasova
d1guwwr
d1guwwr

- Minionej doby zginęło 13 ukraińskich żołnierzy, jeszcze 20 zostało rannych - powiedział na konferencji prasowej w Kijowie. Według Polowego siłom ukraińskim udało się doprowadzić do uwolnienia pięciu wojskowych zakładników, którzy byli przetrzymywani przez separatystów.

Według sztabu operacji antyterrorystycznej, w sobotę zginęło 16 bojówkarzy, 49 zostało rannych. Separatyści stracili też 2 czołgi i 11 transporterów.

Mówiąc o sytuacji na froncie, urzędnik przekazał, że pod kontrolą separatystów znajduje się części miasto Wuhłehirsk na wschodzie obwodu donieckiego. Oświadczył, że sytuacja w rejonie miasta Debalcewe, które jest atakowane przez rebeliantów, jest całkowicie opanowana przez siły ukraińskie.

d1guwwr

- W rejonie Debalcewego toczą się nieustannie boje, ale nie ma mowy o okrążeniu miasta, czy przecięciu głównej linii komunikacyjnej Artemiwsk-Debalcewe. Trasa ta znajduje się pod naszą kontrolą, zresztą nie tylko trasa, ale i miejscowości, przez które dochodzi wsparcie dla naszych wojskowych - powiedział.

Polowyj poinformował jednocześnie, że Rosjanie przysłali na opanowane przez separatystów ziemie w obwodzie donieckim i ługańskim swój kolejny tzw. konwój humanitarny. Do Doniecka przyjechało w nim 85 ciężarówek, zaś do Ługańska - 90.

Oświadczył, że Rosja już po raz kolejny wysyła na Ukrainę swój konwój, nie uzgadniając przy tym tego ani z władzami w Kijowie, ani z Międzynarodowym Czerwonym Krzyżem. Przedstawiciel RBNiO podkreślił, że zazwyczaj po przybyciu takich konwojów na ukraińskie terytoria separatyści zwiększają intensywność ataków na siły rządowe. Zasugerował tym samym, że Rosja nie przekazuje na Ukrainę pomocy, lecz broń i amunicję.

Zobacz również: Mieszkańcy Doniecka są zmuszeni żyć pod ziemią
d1guwwr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1guwwr
Więcej tematów