ŚwiatDeath Valley - Dolina Śmierci najgorętszym miejscem na świecie

Death Valley - Dolina Śmierci najgorętszym miejscem na świecie

W położonej w stanie Kalifornia, w USA Dolinie Śmierci padł kolejny rekord upałów. Średnia dobowa temperatura wyniosła 42 C.

Death Valley -  Dolina Śmierci najgorętszym miejscem na świecie
Źródło zdjęć: © iStock.com

Dolina śmierci - najgorętsze miejsce na świecie

Według informacji podanych przez Instytut Meteorologii USA, kalifornijskiej Dolinie Śmierci w lipcu średnia dobowa temperatura wyniosła 42 stopnie Celsjusza. Warto wiedzieć, że Death Valley jest jednym z najgorętszych miejsc na ziemi. W 1913 roku odnotowano tam najwyższą temperaturę w historii – 56,7 stopni Celsjusza.

Dolina śmierci - rekordy upałów

Lipiec 2018 był również bardzo gorący. Przez 20 dni z rzędu maksymalna temperatura przekraczała tam 49 stopni.
Park Narodowy Doliny Śmierci (Death Valley National Park) to park narodowy położony w hrabstwie Inyo stanu Kalifornia i częściowo w hrabstwie Nye stanu Nevada. Powierzchnia parku wynosi 13 628 km² . Zazwyczaj w okresie letnim w dolinie występuje niezwykle wysoka temperatura dochodząca do 50 stopni Celsjusza. Niezwykle wysoka jest również temperatura znajdującego się tam piasku i wynosi aż 94 C. Dolina Śmierci wypełniona jest zasoloną, spękaną skorupą. Na jej jej terenie znajdują się bardzo ciekawe formacje skalne, pagórki i wąwozy. Znajdująca się w dolinie woda jest bardzo zasolona, co czyni ją niezdatną do picia.

Rys historyczny Death Valley

Od 1933 teren Doliny Śmierci stanowił Pomnik Przyrody, a od 31 października został podniesiony do rangi Parku Narodowego. Dawniej na tym obszarze wydobywano cenne kruszce jak miedź, srebro i złoto. Nazwa Dolina Śmierci została nadana przez osadników, którzy w 1849 przenieśli się do na te tereny pragnąć wydobyć złoto. Cudem udało im się przeżyć gorąc, mimo wyczerpania zapasów wody.

Dolina Śmierci – ucierpiały również zwierzęta

Na terenie doliny występuje wiele gatunków zwierząt, w tym: puma, kojot preriowy, owca kanadyjska i ryśrudy. Niestety, w ciągu ostatnich dni pracownicy zauważyli, że nawet przyzwyczajone do suchego i gorącego klimatu zwierzęta nie wytrzymują tak wysokich temperatur. Prawdopodobnie w lipcu 2018 pracownicy parku znaleźli dziesiątki martwych zwierząt.

Ostrzeżenie dla turystów

Turystom odwiedzającym Dolinę Śmierci zaleca się, żeby nie oddalali się od terenów przystosowanych do podróży. Telefony komórkowe tam nie działają , więc wezwanie pomocy po zboczeniu z trasy może być bardzo trudne.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)