Trwa ładowanie...
d4mygi4

David Cameron: nie zgodzimy się na zmienianie umowy, którą możemy zawrzeć w lutym

• David Cameron odwiedził w piątek Kopenhagę
• Brytyjski premier oświadczył, że porozumienie z UE "będzie nieodwracalne"
• Prawdopodobnie latem na Wyspach odbędzie się referendum ws. pozostania w UE
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Premier Wielkiej Brytanii David Cameron
Premier Wielkiej Brytanii David Cameron (PAP/EPA, Fot: THOMAS LEKFELDT)
d4mygi4

Na konferencji prasowej z premierem Danii Larsem Lokke Rasmussenem szef brytyjskiego rządu David Cameron argumentował, że jeśli porozumienie zostanie zawarte na lutowym szczycie UE, to jego późniejsza zmiana wymagałaby zgody wszystkich państw członkowskich; zgoda Wielkiej Brytanii byłaby nieprawdopodobna, jako że to Londyn porozumienie zaproponował.

- Cóż, biorąc pod uwagę, że jest to umowa, której pragnie Wielka Brytania, nie ma mowy, żebyśmy zgodzili się na jej zmienianie - podkreślił.

Rasmussen uznał plan zatrzymania W. Brytanii w składzie UE, zaprezentowany we wtorek przez przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, za "solidną odpowiedź". Dodał, że w pewnych dziedzinach potrzebne będą doprecyzowania, ale nie poprawki.

d4mygi4

W negocjacjach na temat warunków pozostania Wielkiej Brytanii w UE najtrudniejsze były brytyjskie żądania dotyczące możliwości ograniczenia dostępu do świadczeń socjalnych dla imigrantów zarobkowych z innych państw UE. Wiele krajów unijnych, w tym Polska, obawiało się, że te żądania doprowadzić mogłyby do ograniczenia swobody przepływu osób w Unii. Przedstawiony przez Tuska dokument zakłada m.in., że kraje UE mogłyby w wyjątkowej sytuacji ograniczyć na cztery lata świadczenia dla nowych imigrantów z innych państw Unii.

Najprawdopodobniej latem Brytyjczycy będą głosować w referendum w sprawie pozostania swojego kraju w UE.

d4mygi4

Podziel się opinią

Share
d4mygi4
d4mygi4
Więcej tematów