Trwa ładowanie...
dmwuoep
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

David Cameron: nie zgodzimy się na zmienianie umowy, którą możemy zawrzeć w lutym

• David Cameron odwiedził w piątek Kopenhagę
• Brytyjski premier oświadczył, że porozumienie z UE "będzie nieodwracalne"
• Prawdopodobnie latem na Wyspach odbędzie się referendum ws. pozostania w UE
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Premier Wielkiej Brytanii David Cameron
Premier Wielkiej Brytanii David Cameron (PAP/EPA, Fot: THOMAS LEKFELDT)
dmwuoep

Na konferencji prasowej z premierem Danii Larsem Lokke Rasmussenem szef brytyjskiego rządu David Cameron argumentował, że jeśli porozumienie zostanie zawarte na lutowym szczycie UE, to jego późniejsza zmiana wymagałaby zgody wszystkich państw członkowskich; zgoda Wielkiej Brytanii byłaby nieprawdopodobna, jako że to Londyn porozumienie zaproponował.

- Cóż, biorąc pod uwagę, że jest to umowa, której pragnie Wielka Brytania, nie ma mowy, żebyśmy zgodzili się na jej zmienianie - podkreślił.

Rasmussen uznał plan zatrzymania W. Brytanii w składzie UE, zaprezentowany we wtorek przez przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, za "solidną odpowiedź". Dodał, że w pewnych dziedzinach potrzebne będą doprecyzowania, ale nie poprawki.

dmwuoep

W negocjacjach na temat warunków pozostania Wielkiej Brytanii w UE najtrudniejsze były brytyjskie żądania dotyczące możliwości ograniczenia dostępu do świadczeń socjalnych dla imigrantów zarobkowych z innych państw UE. Wiele krajów unijnych, w tym Polska, obawiało się, że te żądania doprowadzić mogłyby do ograniczenia swobody przepływu osób w Unii. Przedstawiony przez Tuska dokument zakłada m.in., że kraje UE mogłyby w wyjątkowej sytuacji ograniczyć na cztery lata świadczenia dla nowych imigrantów z innych państw Unii.

Najprawdopodobniej latem Brytyjczycy będą głosować w referendum w sprawie pozostania swojego kraju w UE.

dmwuoep

Podziel się opinią

Share

dmwuoep

dmwuoep
Więcej tematów