Darowizna Spielberga na muzeum w Aptece "Pod Orłem"
Fundacja Stevena Spielberga, wspomagająca
ofiary holokaustu, przekaże 40 tys. dolarów na utworzenie w
historycznej Aptece "Pod Orłem" na krakowskim Podgórzu muzeum
upamiętniającego getto działające tam w czasie okupacji
hitlerowskiej.
"Na prośbę Romana Polańskiego, Spielberg zdecydował o przeznaczeniu na ten cel 40 tys. dolarów. Mamy potwierdzenie telefonicznie tej darowizny i czekamy na przelew" - powiedział Bogusław Sonik, który w 2001 roku zaproponował upamiętnienie w ten sposób krakowskiego getta.
Sonik, wówczas przewodniczący małopolskiego Sejmiku, zaproponował nadanie Aptece "Pod Orłem" statusu muzeum, urządzenie tam nowoczesnej ekspozycji, odpowiednie oznakowanie dawnego getta i uporządkowanie Placu Bohaterów Getta - dawniej pl. Zgody, na którym obecnie znajduje się pętla autobusowa. Z prośbą o poparcie tej inicjatywy wystąpił do Romana Polańskiego.
We wrześniu 2002 roku Roman Polański podczas uroczystości wręczenia mu Złotego Berła, nagrody Fundacji Kultury Polskiej, zaapelował o "pamięć o getcie krakowskim", a 100 tys. zł, które otrzymał, postanowił przekazać na rzecz zorganizowania w Aptece "Pod Orłem" muzeum. Stanie się ono częścią Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
Jak poinformował Sonik, zespół z Muzeum Historycznego kończy już projekt nowej ekspozycji, która zostanie pokazana w aptece. W marcu rozpocznie się remont jej pomieszczeń, a otwarcie placówki z nową wystawą zapowiadane jest na czerwiec tego roku.
Do tej pory na rogu obecnego Placu Bohaterów Getta, w ówczesnej "Aptece pod Orłem", znajdowała się izba pamięci, zwyczajowo nazywana Muzeum Pamięci Narodowej, będąca formalnie placówką Domu Kultury Podgórze.
"Aptekę pod Orłem" w czasie okupacji hitlerowskiej prowadził Tadeusz Pankiewicz - jedyny Polak mieszkający w getcie od początku do końca jego istnienia. Pankiewicz dostarczał Żydom żywność, leki oraz pomagał w ucieczce poza mury. Opisał to w książce "Apteka w krakowskim Getcie".
Od kilku lat w rocznicę likwidacji getta w marcu odbywa się marsz pamięci, który przemierza szlak sprzed apteki na teren byłego obozu w Płaszowie pod Pomnik Ofiar Faszyzmu.
Niemcy utworzyli krakowskie getto w 1941 roku. Mieszkało tam ok. 17 tys. osób. Podczas likwidacji getta w nocy z 13 na 14 marca 1943 roku na ulicach zginęło ok. tysiąca osób, a wszyscy mieszkańcy zdolni do pracy zostali przeniesieni do obozu zagłady w Płaszowie.
Obóz ten istniał w latach 1943-45, początkowo jako obóz pracy przymusowej, potem - jako obóz koncentracyjny. Był miejscem eksterminacji Żydów i Romów, okresowo przebywali tam także Polacy i przedstawiciele innych narodowości. Martyrologia więźniów Płaszowa była tematem filmu Stevena Spielberga "Lista Schindlera". (iza)