Qaqwqwrqw

Darmowa heroina dla potrzebujących. Norweski pomysł na leczenie uzależnień

Norweskie władze zapowiadają uruchomienie programu refundacji "leczniczej heroiny" dla najciężej uzależnionych od narkotyków. Rozwiązanie to ma "poprawić ich jakość życia".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Heroina
Heroina (PAP, Fot: zdjęcie przykładowe)
Qaqwqwrqw

O zamiarach udostępnienia narkomanom darmowej heroiny poinformowała na Facebooku norweska minister zdrowai Bente Hoie.

"Mamy nadzieję, że będzie to rozwiązanie, które da lepszą jakość życia niektórym uzależnionym, którzy są dziś poza naszym zasięgiem i którym obecne programy nie pomagają w wystarczający sposób" - napisała Hoie.

Polityk wydała polecenie zaprojektowania eksperymentalnego programu, m.in. identyfikując osoby, którym mógłby pomóc i obliczyć jego koszty. Według dziennika "Aftenposten", docelowo ma się on rozpocząć w 2020 roku i objąć ok. 400 osób

Qaqwqwrqw

Pomysł jest kontrowersyjny, ale był już testowany w Szwajcarii, Holandii i Danii. Jego zwolennicy argumentują, że poza zapewnieniem lepszej jakości życia, zmniejsza liczbę przypadków śmierci z przedawkowania, a także przyczynia się do mniejszej przestępczości i kosztów z nią związanych.

Norwegia jest jednym z krajów o największej śmiertelności związanej z narkotykami w Europie. Z powodu przedawkowania umiera tam 81 osób na milion. Tylko dwa państwa mają wyższy wskaźnik. To Szwecja i Estonia. W Polsce wynosi on mniej niż 10 i jest jednym z niższych w Europie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw