PolskaDariusz Michalczewski w radzie Instytutu Ks. Jankowskiego?

Dariusz Michalczewski w radzie Instytutu Ks. Jankowskiego?

Biznesmeni Ryszard Krauze i Zbigniew
Niemczycki, b. marszałek Senatu Andrzej Stelmachowski, abp Sławoj
L. Głódź, bokser Dariusz Michalczewski oraz piosenkarka Halina Frąckowiak to niektóre z
kilkunastu osób zaproszonych do udziału w radzie programowej
Instytutu ks. Henryka Jankowskiego. Instytut ma w lutym
zainaugurować swoją działalność w Warszawie.

Jak dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł związanych z instytutem, zaproszenie do udziału w radzie programowej placówki imienia b. proboszcza parafii św. Brygidy w Gdańsku, otrzymali także biskup diecezji pelplińskiej Bernard Szlaga, kapelan Rodzin Katyńskich ks. Zdzisław Peszkowski, b. działaczka "Solidarności" Anna Walentynowicz, dziennikarz Rafał Ziemkiewicz oraz biznesmen Roman Kluska.

Nie jest jeszcze ostatecznie przesądzone, kto zajmie miejsce w radzie programowej Instytutu ks. Jankowskiego. Według uzyskanych informacji, część osób przed podjęciem decyzji o wstąpieniu do tego gremium sprawdza jeszcze, kto oprócz nich będzie jeszcze zasiadał w radzie.

Do udziału w kilkuosobowej radzie naukowej instytutu poproszeni zostali natomiast m.in. dr Antoni Dudek z Instytutu Pamięci Narodowej, historyk Peter Raina oraz ks. infułat Stanisław Bogdanowicz z Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Jej skład podobnie jak w przypadku rady programowej nie jest jeszcze przesądzony.

Pewny jest już natomiast skład trzyosobowej rady nadzorczej Instytutu ks. Jankowskiego, na której czele stanął sekretarz komitetu Nagrody im. św. Brata Alberta Tadeusz Adamek. Jednym z członków rady jest kierowca prałata Jankowskiego Krzysztof Paradowski.

Instytut księdza Henryka Jankowskiego ma dokumentować rolę Kościoła katolickiego w historii PRL. Placówka zamierza m.in. wydać dwutomową książkę opisującą 13 najbardziej zasłużonych dla "Solidarności" duchownych wraz z monetami. Będą też publikacje o kardynale Stefanie Wyszyńskim.

Funkcja prezesa instytutu została powierzona b. ministrantowi parafii św. Brygidy w Gdańsku, 25-letniemu Mariuszowi Olchowikowi. Jest on studentem V roku prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Uczy się także w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, utworzonej przez dyrektora Radia Maryja o. Tadeusza Rydzyka.

Instytut będzie miał formę fundacji finansowanej przez prywatnych darczyńców. Na działalność instytutu będzie przeznaczona część dochodu ze sprzedaży klaseru zawierającego m.in. wyemitowaną w czerwcu ub. roku dwuzłotówkę z wizerunkiem Jana Pawła II.

Prałat Jankowski był kapelanem "Solidarności" i proboszczem kościoła św. Brygidy przez 28 lat, patronem i gospodarzem wielu spotkań opozycjonistów w latach 80. Jego działalność w ostatnich latach wzbudzała jednak więcej kontrowersji niż słów uznania. Zarzucano mu m.in. antysemickie wystąpienia.

We wrześniu ub.roku ks. Jankowski nie podporządkował się wezwaniu metropolity gdańskiego do zrzeczenia się probostwa. W listopadzie 2004 r. abp Gocłowski wydał w tej sprawie dekret. Wypomniał w nim m.in. prałatowi, że uczynił z ambony "trybunę polityczną". Metropolita zaproponował ks. Jankowskiemu przejście do Centrum Ekumenicznego św. Brygidy w Gdańsku-Oliwie, którego prałat jest współzałożycielem, lub pozostanie w parafii św. Brygidy w charakterze księdza-rezydenta.

Prałat ostatecznie pozostał w parafii, złożył jednak rekurs (odwołanie) od dekretu abp. Gocłowskiego. W październiku ub. roku Stolica Apostolska zatwierdziła odwołanie prałata z funkcji proboszcza parafii św. Brygidy.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)