PolskaDanuta Przywara nowym prezesem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka

Danuta Przywara nowym prezesem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka

Danuta Przywara jest nowym prezesem
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Rada Fundacji wybrała ją w
miejsce mec. Marka Antoniego Nowickiego, który zrezygnował z
funkcji i powrócił do rady fundacji.

Danuta Przywara jest socjologiem. W latach 1980-81 - była mediatorem Komisji Mediacji w Regionie Mazowsze NSZZ "Solidarność", a od 1982 r. - członkiem Komitetu Helsińskiego w Polsce. Po 1989 r. współtworzyła Helsińską Fundację Praw Człowieka, w latach 1990-2001 była jej sekretarzem, a do stycznia - wiceprezesem zarządu.

Wiceprezesem zarządu fundacji został prof. Zbigniew Hołda (do tej pory członek Zarządu), sekretarzem zaś wybrano dr. Adama Bodnara. Prof. Hołda zajął miejsce prof. Andrzeja Rzeplińskiego, który jako sędzia Trybunału Konstytucyjnego zawiesił członkostwo w Fundacji. Nowym członkiem zarządu została Janina A. Kłosowska.

Przewodniczącą Rady Fundacji jest publicystka Halina Bortnowska-Dąbrowska, a członkowie to sędzia TK Jerzy Ciemniewski, Janusz Grzelak, b. prezes Trybunału prof. Marek Safjan, dotychczasowy prezes fundacji Marek A. Nowicki i Stefan Starczewski. Rada przyjęła rezygnację senatora Piotra Ł. Andrzejewskiego z prac rady w związku z jego działalnością polityczną.

Komitet Helsiński był niezależną organizacją obywatelską, powołaną w 1982 do kontroli przestrzegania praw człowieka i wolności gwarantowanych w przyjętych przez PRL umowach międzynarodowych w podpisanym w 1975 w Helsinkach akcie końcowym KBWE. Jego współpracownicy rejestrowali przypadki łamania praw człowieka przez władze komunistyczne. Powstawały z tego raporty o praworządności i przestrzeganiu w PRL norm międzynarodowych, sporządzane na potrzeby organizacji międzynarodowych, takich jak np. Komitet Praw Człowieka ONZ.

W 1983 w oparciu o prace Biura Interwencji powstał raport Polska w okresie stanu wojennego, przemycony na zachód i przedstawiony delegacjom rządowym uczestniczącym w Konferencji Madryckiej KBWE. W 1989 Komitet Helsiński przekształcił się w Helsińską Fundację Praw Człowieka. Z Komitetem od początku współpracowali opozycjoniści: Marek Nowicki, Zbigniew Romaszewski, Jarosław Kaczyński, a także Tadeusz Zieliński, późniejszy Rzecznik Praw Obywatelskich. (mg)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)