Trwa ładowanie...
ycipk-4ldcbk
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Daniel Olbrychski odznaczony złotym medalem Gloria Artis

Aktor Daniel Olbrychski został odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierza Michała Ujazdowskiego złotym medalem Zasłużony Kulturze - Gloria Artis. Uroczystość odbyła się w Warszawie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Daniel Olbrychski odznaczony złotym medalem Gloria Artis
(PAP)
ycipk-4ldcbk

Medal ten to akt wdzięczności ze strony Rzeczypospolitej Polskiej dla wielkich dokonań artystycznych Daniela Olbrychskiego oraz wyraz szacunku dla jego roli w historii teatru i filmu polskiego - powiedział minister Ujazdowski, nazywając Olbrychskiego "wielkim artystą, człowiekiem z krwi i kości, który nie raz przypominał nam o potędze polskiego ducha".

Aktor przyznał, że jest tym odznaczeniem bardzo wzruszony, ponieważ stanowi ono dowód na to, iż artyście udało się dokonać czegoś wybitnego. Porównując - w czwartym dniu zimowych igrzysk olimpijskich - wysiłki aktora do wysiłków sportowca powiedział: "Takie dowody są bardzo potrzebne. Nigdy nie ma się pewności, czy skoczyło się tak daleko jak Małysz, czy pobiegło tak szybko, jak Szewińska".

Daniel Olbrychski to jeden z najpopularniejszych polskich aktorów. Jest odtwórcą ról w około 150 filmach polskich i zagranicznych.

ycipk-4ldcbk

Drogę do sławy otworzyła mu rola szlachcica Rafała Olbromskiego w "Popiołach" Wajdy (1965) ekranizacji powieści Stefana Żeromskiego. W filmowym hołdzie złożonym zmarłemu tragicznie Zbigniewowi Cybulskiemu pt. "Wszystko na sprzedaż" (1965) wcielił się w Daniela, aktora na progu swojej kariery. W "Brzezinie" (1970) opartej na opowiadaniu Jarosława Iwaszkiewicza zagrał zgorzkniałego Bolesława, starszego brata umierającego na gruźlicę Stasia (Olgierd Łukaszewicz). Wystąpił także w "Krajobrazie po bitwie", "Weselu" oraz nominowanych do Oscara "Ziemi obiecanej" i "Pannach z Wilka" Wajdy.

Wysoko ocenione przez krytykę zostały również role, które Olbrychski stworzył w filmach innych reżyserów: Krzysztofa Zanussiego ("Życie rodzinne", 1970), Filipa Bajona ("Wizja lokalna 1901", 1980), Radosława Piwowarskiego ("Kolejność uczuć", 1993).

Uwielbienie kobiet przyniosły Olbrychskiemu role u Jerzego Hoffmana. W "Panu Wołodyjowskim" (1969) według Sienkiewicza zagrał Azję Tuhajbejowicza. Hoffman powierzył mu też rolę Andrzeja Kmicica w nominowanym do Oscara "Potopie" (1974). Olbrychskiego nie zabrakło w "Ogniem i mieczem" (1999) - tym razem w niewielkiej już roli - Tuhajbeja.

Na Zachodzie nazwisko Olbrychskiego stało się znane głównie dzięki jego kreacji w filmie Volkera Schloendorffa - aktor zagrał u niego, w nagrodzonej Oscarem dla najlepszego filmu zagranicznego oraz Złotą Palmą w Cannes, ekranizacji powieści Guentera Grassa "Blaszany bębenek" (1979). Claude Lelouch obsadził Olbrychskiego w roli austriackiego dyrygenta Karla Kremera w obrazie "Jedni i drudzy" (1981). Aktor zagrał również w "Nieznośnej lekkości bytu" Philipa Kaufmana (1987) według powieści Milana Kundery oraz u Nikity Michałkowa w "Cyruliku syberyjskim" (1998).

ycipk-4ldcbk

Aktor z powodzeniem występował także w teatrze. Przed publicznością debiutował w 1969 r. Od tamtej pory miał okazję zagrać m.in. Hamleta, Otella, Mackbeta, Cześnika, Beniowskiego.

Jest laureatem licznych wyróżnień, m.in. Nagrody im. Zbigniewa Cybulskiego (1969, 1975), Złotej Maski (1971), odznaczeń Złotego Krzyża Zasługi (1974) oraz Legii Honorowej (1986). 22 grudnia 1999 r. otrzymał swoją gwiazdę w Alei Gwiazd na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4ldcbk

ycipk-4ldcbk
ycipk-4ldcbk