Trwa ładowanie...

Daniel Olbrychski o konferencji Episkopatu ws. pedofilii: ręce opadały

Konferencja Episkopatu na temat pedofilii w polskim Kościele wzbudziła wiele kontrowersji. - Hierarchowie wypowiadali się w sposób taki, że ja na miejscu rozsądnego prymasa Polski, jakim jest biskup Polak, to bym usunął ze stanu kapłańskiego tych biskupów - stwierdził ostro Daniel Olbrychski.

Share
Daniel Olbrychski o konferencji Episkopatu ws. pedofilii: ręce opadały
Źródło: PAP, Fot: Leszek Szymański
d26duwa

Problem pedofilii w Kościele był jednym z tematów rozmowy Elizy Michalik z Danielem Olbrychskim w programie "Nie ma żartów" w Superstacji. Znany polski aktor podkreślił rolę tej instytucji w polskiej historii, którą powinni dostrzegac zarówno wierzący, jak i agnostycy. - I nagle ta instytucja nie zdała egzaminu w demokracji. Sowieci, całe KGB przez 50 lat stawało na głowie, by rozbić polski Kościół katolicki - nie udawało się, udało się dopiero w demokratycznej Polsce - mówił Olbrychski.

d26duwa

- Nie pojawiło się nic takiego jak rozgłośnia toruńska za czasów PRL-u. To musiało zaistnieć i działać na szkodę tego społeczeństwa. Przecież to z Torunia szły hasła w momentach, gdy się decydowały losy polskie wstąpienia do NATO, do Unii, to ta rozgłośnia w sposób zdradziecki z punktu widzenia racji stanu stawała na głowie, żebyśmy do NATO i Unii nie weszli... I Kościół katolicki na to sam nie reagował - ocenił znany polski aktor.

- A teraz pedofilia, konferencja - patrzyłem - ręce opadały na to, gdzie ci hierarchowie wypowiadali się w sposób taki, że ja na miejscu rozsądnego prymasa Polski, jakim jest biskup Polak, to bym usunął ze stanu kapłańskiego tych biskupów, którzy lekceważyli ten problem, w sposób haniebny, karygodny i głęboko grzeszny - stwierdził Olbrychski.

Zobacz także: Stanowcza krytyka karty LGBT+ ze strony Konferencji Episkopatu Polski

- Teraz jest sprawa karty praw dla osób LGBT, a chodzi o budowę schronisk dla dzieciaków wyrzucanych przez rodziców, bo są gejami - bite, maltretowane. Nie rozumiem, dlaczego Kościół nie może tego poprzeć, to jest chrześcijańskie... - zwróciła uwagę Eliza Michalik.

- Zasmucające bardzo wszystko. Po prostu skandaliczny błąd Kościoła jako instytucji, ponieważ będzie tracił autorytet w tym kraju - przewiduje Daniel Olbrychski.

Źródło: Superstacja

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d26duwa

Podziel się opinią

Share
d26duwa
d26duwa
Więcej tematów