PolskaDane 60 tys. Polaków deportowanych do Auschwitz są w Internecie

Dane 60 tys. Polaków deportowanych do Auschwitz są w Internecie

Dane ok. 60 tys. Polaków deportowanych do KL Auschwitz z Warszawy, Polski południowej i Kielecczyzny, opublikowane wcześniej w tzw. Księgach Pamięci, udostępniło w Internecie Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau - poinformował rzecznik placówki Jarosław Mensfelt.

28.01.2006 16:45

Okazją do udostępnienia informacji była 61. rocznica wyzwolenia obozu, która minęła 27 stycznia. Rzecznik powiedział, że trzy opublikowane dotychczas Księgi Pamięci liczą łącznie 6623 strony i są opatrzone bogatym materiałem ikonograficznym. Wydane zostały w latach 2000-2006 przez muzeum wspólnie z Towarzystwem Opieki nad Oświęcimiem.

Zawierają informacje o blisko 60 tys. Polakach deportowanych do KL Auschwitz, uzyskane na podstawie częściowo zachowanych dokumentów archiwalnych i korespondencji z byłymi więźniami i ich rodzinami - wyjaśnił Mensfelt.

Dane, będące pokłosiem wieloletnich badań pracowników muzeum, uzupełniły dostępne już od trzech lat w Internecie podstawowe informacje z tak zwanych Ksiąg Zgonów, obejmujące nazwiska żydowskich i nieżydowskich więźniów obozu, oraz z tak zwanych Ksiąg Cygańskich, obejmujących nazwiska zgładzonych w obozie Romów.

W 2000 r. ukazała się pierwsza "Księga Pamięci. Transporty Polaków z Warszawy do KL Auschwitz. 1940-1944", poświęcona 26 tys. Polakom. Dwa lata później ukazała się "Księga Pamięci. Transporty Polaków do KL Auschwitz z Krakowa i innych miejscowości Polski południowej", zawierająca wykaz ok. 17 tys. Polaków i tysiąca osób innych narodowości przywiezionych do obozu. Trzecia "Księga Pamięci" ukazała się na przełomie 2005 i 2006 r. Zawiera informacje o 16 tys. osób deportowanych do obozu z Kielecczyzny.

Księgi Zgonów stanowią 46 tomów, w których Politischeabteilung (obozowe gestapo) odnotowało śmierć zarejestrowanych w obozie więźniów w okresie od 29 lipca 1941 r. do 31 grudnia 1943 r.

Dane romskie pochodzą z tzw. ksiąg ewidencyjnych "obozu rodzinnego dla Cyganów" (Zigeunerfamilienlager), który istniał w Auschwitz II - Birkenau. Księgi zawierają nazwiska Romów - ofiar obozu, którzy trafili do Auschwitz niemal ze wszystkich okupowanych przez Niemców krajów, a także z Hiszpanii.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II -Birkenau powstał dwa lata później. W kompleksie Auschwitz funkcjonowała także sieć podobozów. Do obozu hitlerowcy deportowali co najmniej 1,3 mln osób, w tym ok. 140-150 tys. Polaków. Zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także ok. 75 tys. Polaków.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)