ŚwiatDalajlama zwołał specjalne spotkanie w sprawie Tybetu

Dalajlama zwołał specjalne spotkanie w sprawie Tybetu

Przywódca Tybetańczyków Dalajlama XIV zwołał specjalne spotkanie, by przedyskutować dalszą strategię wobec Chin - poinformowali przedstawiciele Tybetańczyków w Dharamśali w Indiach, gdzie mieszczą się instytucje emigracyjnej państwowości tybetańskiej.

Dalajlama zwołał specjalne spotkanie w sprawie Tybetu
Źródło zdjęć: © AFP

28.10.2008 21:50

W sobotę Dalajlama XIV powiedział, że stracił nadzieję na porozumienie z Pekinem i rezygnuje z prób uzyskania większej autonomii dla Tybetu w rozmowach z Chinami. Dlatego chce prosić Tybetańczyków, aby zadecydowali, jak odtąd prowadzić dialog z Chinami.

Spotkanie wyznaczono na 17-22 listopada w Dharamśali. Mają w nim wziąć udział wszystkie społeczności tybetańskich uchodźców i ich organizacje polityczne - powiedział przewodniczący emigracyjnego parlamentu tybetańskiego Karma Choephal.

Spotkanie może oznaczać istotną zmianę w strategii emigracyjnych władz tybetańskich wobec Chin. Długo dominowała strategia "środkowej drogi" prowadzona przez dalajlamę, który poprzestawał na domaganiu się większej autonomii w celu zachowania tybetańskiej kultury buddyjskiej. Zdaniem strony chińskiej taka autonomia równałaby się domaganiu niepodległości.

Choephal powiedział, że listopadowe spotkanie będzie pierwszym od czasu uchwalenia w 1991 roku Karty Tybetańczyków na Uchodźstwie, która dała emigracyjnemu rządowi prawo wypowiadania się w imieniu narodu tybetańskiego.

W marcu pokojowe manifestacje w stolicy Tybetu Lhasie doprowadziły do zamieszek i przemocy. Według Pekinu zginęły 22 osoby; według Tybetańczyków - co najmniej 140, a ponad tysiąc ludzi aresztowano. Zdaniem organizacji obrońców praw człowieka liczba ofiar może być jeszcze większa.

W zamieszkach spłonęło kilka chińskich sklepów. Chiny rozpoczęły prześladowania w Tybetańskim Regionie Autonomicznym i sąsiednich prowincjach.

W sierpniu i październiku dalajlama trafił do szpitala; przeszedł operację usunięcia kamieni żółciowych. Zdaniem lekarzy laureat Pokojowej Nagrody Nobla cierpiał też na wyczerpanie.

We wtorek przedstawicielka Chin poinformowała, że Chiny pozostają w kontakcie z wysłannikami dalajlamy. Przedstawiciele obu stron mieli przeprowadzić kolejne rozmowy w tym miesiącu.

Z tego co zrozumiałam, trwa komunikacja na temat uzgodnień w sprawie kontaktów i konsultacji - powiedziała rzeczniczka chińskiego MSZ Jiang Yu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)